«

»

ژوئن 19

جدایی و ازدواج غیر منتظره

جدایی و ازدواج غیر منتظره

6 month شش ماه

آقای دکتر من مدت ۴ سال با یکی از همکلاسی هایم در یکی از دانشگاههای مالزی که فکر میکردم به معنای واقعی یک مرد ایده آل برای زندگی است ارتباط داشتم. من ۳۰ و ایشان ۳۲ ساله است.

در این مدت ما هر یک یا دو هفته یک بار هم رابطه سکس یا معاشقه داشتیم. چون خیلی او را دوست داشتم (او هم واقعا مرا دوست داشت). من در این مدت از خودم بیش از حد مایه گذاشتم در کارهای مربوط به پایان نامه دکترا خیلی کمکش کردم. گاه به منزلش می رفتم و مثل یک کدبانو، برایش آشپزی و خانه داری می کردم. همچنین من حمایت مالی و عاطفی زیادی از او کردم که قابل وصف نیست. هر وقت صحبت از ازدواج می شد می گفت من هنوز آمادگی ندارم. تا بالاخره هر دو درسمان تمام شد و در همان دانشگاه مشغول کار پژوهشی و تدریس شدیم.
اما ۳ ماه بعد، درست در لحظه ایکه همه چیز گمان میرفت عالی پیش می رود و دیگر هیچ بهانه ای برای ازدواج نکردن ندارد، یکباره متوجه شدم که با یکی از دانشجویان خارجی اش ازدواج کرده است. شوکه شده بودم. باورم نمی شد. الان دچار احساس پوچی و بی ارزشی شده ام. احساس می کنم همه چیزم را باختم. بهترین دوران جوانی ام را با او گذراندم ولی الان دارم از درون مثل شمع می سوزم و آب می شوم. عزت نفس و غرورم در این رابطه نابود شده است. آقای دکتر اشتباه من چی بوده است؟ من میدانم که آدمها خیانت می کنند و حتی ممکن است جنایت کنند. من این را پذیرفته ام. من انتظارم را از او و ماجرایی که رخ داده است پایین آورده ام و حتی به صفر رسانده ام. اما میخواهم ببینم واقعا اشتباه خود من در این ماجرا چه بوده است که ایشان به این راحتی مرا ترک کرد و گذاشت رفت؟؟؟؟؟؟ تو را به خدا کمکم کنید من دارم با سرزنشها و توبیخ هایی که به خودم می کنم خودم را نابود می کنم.

سلام دختر گلم!
۱- اولین و بزرگترین اشتباه:
اولین و بزرگترین اشتباه شما این بوده است که بیش از یک سال برای این رابطه وقت گذاشته اید. یک دختر اگر در ذهنش قصد ازدواج با پسری را دارد نباید رابطه اش را بیش از یک سال ادامه دهد و باید طی ۶ ماه الی یک سال تکلیف خودش را در آن رابطه مشخص کند. شما باید طی ۶ ماه و نهایت یک سال کار را یکسره می کردید. یا منجر به ازدواج می شد و یا نمی شد. کش دادن یک رابطه به مدت ۴ سال اشتباه محض بوده است. من مراجعانی دارم که حتی ۹ سال و یا ۱۱ سال رابطه را ادامه داده اند و هنوز که هنوز است معلوم نیست که این رابطه به کجا خواهد کشید و هنوز ادامه دارد. من بارها گفته ام و باز هم می گویم که یک خانم اگر منظورش از یک رابطه ازدواج است نباید بیش از یک سال رابطه را ادامه دهد. همین الان هم بسیاری از خانمها این مقاله را می خوانند ولی براحتی از کنار آن می گذرند چون فکر می کنند رابطه خودشان یک رابطه منحصر به فرد است و با روابط دیگر فرق می کند. در حالیکه قوانین زندگی ثابت است. هیچ دختری نباید بیش از یک سال در یک رابطه بماند ( البته اگر آن مرد را مرد ایده آل خود یافته است و قصد ازدواج با او را دارد).
۲- یک زنِ پرنسس، یک زن موفق، یک زن گیرنده است تا بخشنده:
دومین اشتباه شما این بوده است که شما در این رابطه، بیش ازآنکه طالب و گیرنده و متقاضی باشید، بخشنده و دهنده بوده اید. در واقع شما خیلی بیشتر از این آقا، در این رابطه سرمایه گذاری کرده اید. و این اصلا صحیح نیست.
شما “اصل سرمایه گذاری” را در رابطه زیر پا گذاشته اید.

 

بخشنده یا گیرنده اصل سرمایه گذاری را در روابط دختر و پسر, سالهاست که کشف کرده ام. این اصل می گوید:
در رابطه دختر و پسر، مرد باید بیش از زن، در رابطه اش سرمایه گذاری کند. عشق مرد نسبت به زن باید بیشتر باشد تا عشق زن نسبت به مرد. مرد باید وقت، انرژی، پول و احساس بیشتری صرف کند. تجربه نشان داده است که هر جا دختر بیش از پسر در یک رابطه سرمایه گذاری کرده، رابطه را خراب کرده، سخت متضرر شده و به راحتی مرد ایده آلش را از دست داده است. اصل سرمایه گذاری می گوید:
اگر یک پسر ۱۰ بار به شما گفت دوستت دارم شما یک بار یا دو بار به او بگویی دوستت دارم.
اگر او ۱۰ بار تماس تلفنی گرفت و یا پیامک فرستاد شما یک یا دو بار تماس بگیرید و یا پیامک بفرستید.
اگر او ۴ بار کادو خرید شما یک بار برایش کادو بخرید.
اگر او کادوی هزار رینگتی خرید شما نباید کادوی ۲۰۰۰ رینگتی بخرید. شما باید کادوی ۵۰۰ رینگتی بخرید.
مرد باید برای بدست آورن زن تلاش کند، خودش را به آب و آتش بزند، با دهها مانع برای رسیدن به همسر رویاهایش بجنگد. شما این فرصت را از او گرفته بودید و او هیچ تلاشی برای بدست آوردن شما نمیکرده است. به قول قدیمی ها: نه چک زدیم نه چونه، عروس اومد تو خونه. در حالیکه این بر خلاف تمایل و ذات یک مرد است. مرد با جنگیدن و بدست آوردن یک زن احساس فخر و غرور می کند. آقایی به دوست دخترش گفته بود من ۳ – ۴ بار به خواستگاری تو می آیم و تودر هر بار، بگو: نه و دفعه پنجم بگو: بله. مبارزه جویی و تلاش برای بدست آوردن, ذات یک مرد است. وقتی برای بدست آوردن شما تلاش کرد هم از تلاشش لذت می برد و هم قدر شما را بیشتر می داند و هم در رابطه اش محکم و پایبند است. این تلاش و مبارزه جویی با فطرت مرد، کاملا سازگار است. شما در هیچیک از انیمیشن ها و افسانه ها مثل ۴۰ گیسو، سیندرلا، سفید برفی، فیونا و شِرِک، زیبای خفته و… نمی بینید که مثلا فیونا برای تصاحب شِرک با اژدها بجنگد. اینها همه سمبلیک و معنادار است. مرد باید برای تصاحب معشوقش دنیا را بهم بریزد. خوب طبیعی است که وقتی شما بیش از مرد برای بقای رابطه و دوست داشتن او تلاش می کنید این آقا برود با یکی دیگر ازدواج کند وقتی شما چنان حمایتهایی کرده اید که بقول خودتان در وصف نمی گنجد او را از خود رانده اید. در واقع در رابطه شما جای مرد و زن عوض شده است و این یک فاجعه است در یک رابطه . به شما توصیه می کنم مقاله زن لوند و کهن الگوها را در شماره… مجله کیوسک مطالعه کنید.

۳- رابطه جنسی قبل از ازدواج ممنوع:
اگر شما با آقایی دوست می شدید که با او قصد ازدواج نداشتید، رابطه جنسی بر اساس اعتقادات و نیازهای شما اشکالی نداشت، اما وقتی شما قصد ازدواج دارید بر اساس تحقیقات روانشناسان، ارتباط جنسی می تواند در تصمیم گیری مرد برای ازدواج اختلال جدی ایجاد کند. بنابراین روانشناسان و پژوهشگران جنسی معتقدند اگر شما قصد ازدواج با پسری را دارید به دلایل زیر قبل از ازدواج با او رابطه جنسی برقرار نکنید:
۱- فروکش کردن هیجان طلبی در مردان
۲- از بین رفتن مبارزه جویی مردان برای تصاحب جنس مخالف
(ناقص ماندن مراحل تکامل عشق ۳- تغییر تمرکز از عشق به سکس و انحراف مسیر عشق از عواطف به سکس (
۴- وابستگی مضاعف در خانمها بخاطر ترشح هورمون آکسی توسین
۵- از بین رفتن اعتماد مرد به زن بعد از ازدواج.

۱- فروکش کردن هیجان طلبی و تمایل جنسی مردان:
مدتی قبل در اروپا و امریکا بین دخترهای جوان اصطلاحی رواج یافته بود مبنی بر اینکه اگر یک دختر می خواهد رابطه اش با پسری پایدار بماند حتما باید با او رابطه جنسی برقرار کند، به این اصطلاح می گفتند:
Friends with benefit
اما در ابتدا خود این دختر خانمها متوجه شدند که اصلا اینطور نیست و هنگامی که دختری با پسری رابطه جنسی برقرار می کند میزان توجه و محبت آن پسر یکباره کاهش می یابد و گاهی اوقات رابطه جنسی خودش باعث سردی و پایان کامل رابطه می شود. پژوهشگران هم با انجام تحقیقات گسترده بر روی این موضوع متوجه شدند که رابطه جنسی قبل از ازدواج منجر به فروکشی هیجان و نیاز جنسی در مرد می شود و انگیزه او را برای ادامه رابطه می کاهد.
:۲- از بین رفتن روحیه مبارزه جویی مردان برای تصاحب جنس مخالف
مرد دوست دارد برای رسیدن به یک هدف تلاش کند بعنوان یک مثال جالب، مثلا اگر دختری در دانشگاه خیلی سنگین و و رنگین و متین باشد، پسرها خیلی تلاش می کنند که به این دختر نزدیک شوند و نشان دهند که آدم توانمندی هستند و اگر اراده کنند می توانند با هر دختری دوست شوند و حتی دیده شده است که بعضی پسرها روی این دختر شرط بندی می کنند که چه کسی می تواند با این دختر وارد رابطه شود؟ این روحیه قدرت طلبی و مبارزه جویی در مردان است.
انگیزه جنسی یک انگیزه بسیار قوی و بالاست که مرد باید برای پاسخگویی به این غریزه تلاش کند و زمانی که هیچ تلاشی نمی کند، طبیعتا انگیزه خود را نیز برای بودن با یک زن از دست می دهد. در واقع نیازی به تلاش ندارد تا بتواند به یک غریزه قدرتمندی مثل غریزه جنسی پاسخ دهد. غریزه ای که فروید می گوید تمام تمدن غرب مرهون این غریزه است. یعنی اگر این غریزه نبود هیچ مردی، هیچ تلاشی هم برای رشد و پیشرفت نمی کرد.
۳- تغییر تمرکز از عشق به سکس:
تستسترون یک هورمون جنسی است و دوپامین هورمون عشق است. وقتی دختر و پسری به هم علاقه مند می شوند در آنها هورمون دوپامین ترشح می شود اما وقتی با هم رابطه جنسی برقرار می کنند، در آنها هورمون تستسترون ترشح می شود. این موضوع باعث می شود که تمرکز پسر از عواطف و احساسات به سمت سکس معطوف شود. پسری که با هر نشانه و علامتی از سوی دختر مثل دیدن پیامک، صدای او، عطر او، هدایا و خاطراتی که از او دارد بشدت عواطفش تحریک می شد، عاشق تر و دلباخته تر می شود اما بعد از رابطه جنسی تمام این علائم و نشانه ها و خاطرات، بجای اینکه باعث برانگیختن احساسات و عواطف او شود موجب برانگیختگی جنسی در او می شود. در واقع با دیدن و شنیدن هر علامتی و نشانه ای از طرف دختر بجای ترشح دوپامین، تستسترون ترشح می کند. مثلا تحقیقات نشان می دهد بعد از رابطه جنسی، حتی صدای پای دختر (کفشهای پاشنه بلندی که خانمها می پوشند) در پارتنر او با عث ترشح هورمون جنسی (تستسترون) می شود. در حالیکه قبل از این رابطه با صدای پای دختر در بدن مرد دوپامین (هورمون عشق)ترشح می شد.
لذا می گویند رابطه جنسی یک انحراف در عشق است و اجازه نمی دهد که عشق به مراحل تکاملی خویش دست یابد. عشق دارای مراحلی است تا پخته شود و به تکامل برسد. احساسات دختر و پسر نسبت به هم باید رشد کند و پخته شود اما وقتی رابطه جنسی شروع می شود دیگر همه چیز تغییر می کند و تمرکز پسر از عشق و احساسات و عواطف به سمت سکس سوق پیدا می کند.
۴- وابستگی مضاعف در خانمها بخاطر ترشح آکسی توسین:
به محض اینکه یک خانم با یک مرد رابطه لمسی ایجاد می کند در زن، هورمونی بنام آکسی توسین ترشح می شود. آکسی توسین هورمون چسبندگی، وابستگی، اعتماد و اخلاق است. فیزیولژیست ها به این هورمون می گویند:
Super Glue
و یا هورمون فوق چسبنده . مثلا در شب عروسی، عروس خانم بیشترین میزان آکسی توسین را دارد و بعد بیشترین میزان آکسی توسین در مادر عروس ترشح می شود. بعد پدر داماد و بعد داماد. جالب است بدانید که میزان آکسی توسین در مادر داماد حتی از مهمانها هم کمتر است.
(Paul Zak, 2011)

وقتی بعد از رابطه جنسی، آکسی توسین ترشح می شود یک دختر آنقدر به پسر وابسته می شود که دیگر قدرت تشخیص ندارد. یعنی دیگر نمی تواند ضعفها و مشکلات شخصیتی پسر را ببیند. اگر هم ببیند چنان مست و محو پسر است که بسادگی از کنار همه آنها می گذرد. به راحتی به او اعتماد می کند و در نتیجه هرگز نمی تواند انتخاب عاقلانه ای داشته باشد.

۵- از بین رفتن اعتماد مرد به زن بعد از ازدواج.
نجابت در تمام دنیا چه در کشورهای غربی و چه در کشورهای شرقی، برای مردان ۸۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را در انتخاب همسر دارد. وقتی یک زن اجازه تماس جنسی را به مرد نمی دهد در نظر آن مرد در ابتدا یک امتیاز منفی دارد اما بعد ۸۰ امتیاز مثبت به او می دهد. وقتی زنی به پارتنر خود اجازه ارتباط جنسی می دهد، بلافاصله در ذهن مرد این تفکر تداعی می شود که او با دیگران چطور بوده است آیا با دیگران هم همینطور بوده است؟ آیا هر کسی به این خانم نزدیک شود می تواند از او بهره جنسی ببرد؟ نتیجه: او قابل اعتماد نیست. بعد از ازدواج هم این مرد به همسرش شک می کند و نمی تواند ببیند که همسرش با مردان دیگر رابطه صمیمی دارد. او هر نوع صمیمیتی را با رابطه جنسی پیوند می زند. بسیاری از سوء ظن ها و مشکلات پارانویایی که ما در دفتر مشاوره داریم ریشه در همین روابط جنسی قبل از ازدواج دارد. امیدوارم در روابط بعدی دچار این اشتباهات نشوید.
موفق باشید
محسن محمدی نیا (معین)
مسئول مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی معین – مالزی
۰۱۷۶۴۸۷۴۰۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید از این تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>