«

»

دسامبر 08

بنویس تا آرام شوی

بنویس تا آرام شوی

(محسن محمدی نیا)

نامه به همسر. مرکز مشاوره خانواده مالزی 0176487401

یکی از راههای ابراز و کنترل و مدیریت خشم, نوشتن ناراحتی ها و درد و رنجها بر روی کاغذ است;

تحقیقات دانشگاه هاروارد نشان میدهد که نوشتن و جدا کردن هیجانات از خود می تواند تا حد زیادی شما را آرام (دکتر محسن فاطمی سمینار آموزشی هوش هیجانی و استرس ۱۳۹۲) و هوش هیجانی شما را نیز افزایش دهد. زیرا باعث آگاهی هر چه بیشتر شما از احساسات تند و هیجانات منفی تان می شود.
بنابر این یکی از بهترین راههای کنترل و مدیریت خشم اینست که برگه ای بردارید و هر آنچه دل تنگت میخواهد روی کاغذ بنویسید. وقتی که شروع به نوشتن کردید تا ۱۰ الی ۱۵ دقیقه دست از روی کاغذ برندارید. یکسره بنویسید و بنویسید و بنویسید. شما در این روش آزاد هستید هر آنچه دلتان میخواهد بگویید و بگویید و بگویید. به هیچ عنوان خودسانسوری نکنید. با همه وجودتان حرف بزنید. حتی اگر حرف زشت و رکیکی خواستید بنویسید. خودتان را کاملا خالی کنید.

اما بعد از نوشتن این نامه در عمل و کلام بسیار مودب باشید. به هر حال شما میدانید در این دنیای بزرگ جایی هست که هر وقت اراده کردید میتوانید حرف بزنید. همه ما نیاز به چنین شرایطی داریم. شرایطی که بخواهیم در آن راحت و بدون هیچ محدودیتی حرف بزنیم. در این شرایط و بر روی کاغذ هر چه میخواهد دل تنگتان بگویید و هیچ ترتیب و آدابی هم مجویید. آزاد آزاد آزاد. کاملا ریلکس و راحت هر چه به دهانتان می آید به زبان یا قلم آورید.

جالب است بدانید که نوشتن و خواندن مرکز ویژه خودش را در مغز دارد. وقتی که شما می شنوید محل شنیداری در مغز محلی که فعال می شود محلی است بنام ورنیکه (Wernicke دانشمند آلمانی که این محل را در مغز کشف و بنام خودش ثبت شده است)  اما وقتی که مطلبی را میخوانید محل خواند در مرکزی است بنام شکنج زاویه ای (angular gyrus) در انتها یا پس سر, نزدیک به منطقه بینایی در مغز. بنابراین ما نمیتوانیم بگوییم که خوب! چه فرقی می کند؟!! چه ما بگوییم چه بنویسیم هر دو یکی است. خیر اینطور نیست نوشتن و خواندن تاثیر عمیق تری دارد.   

                                                                             tumblr_inline_n22p0tHu2a1ruyaki
این روش در روابط زناشویی هم خیلی خوب جواب می دهد.
روش جالبی بنام دعـــــــــوا کن ولی با کاغذت…!!!
اگر از همسرت ناراحتی ، به جای دعوا ، یک کاغذ بردار و یک مداد !!!
هر چه را که می خواهی به همسرت بگوئی روی این کاغذ بنویس…خواستی داد هم بکش…به جای بلند کردن صدایت ، سایز کلماتت را بزرگ کن…
حالا کاغذ را کنار بگذار …کمی آرام تر که شدی برگرد و آن را نگاه کن…آن وقت خودت قضاوت کن…
حالا می توانی تمام ” خشـــم نوشتــــه هایت ” !!! را با پاک کن ، پاک کنی…!!!
این جوری دل همسرت را هم نشکانده ای…وجدانت هم آسوده است…
خرجش همان مداد و پاک کن بود نه دعوا و قهر و پشیمانی و بغض …
” گاهــــی می توان از کوره ی خشـــــم ، پختــــه تر بیرون آمـــــد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید از این تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>