«

»

جولای 24

قوانین ارتباط با مردان

قوانین ارتباط با مردان

سلام آقای محمدی نیا!

من زنی هستم ۴۰ ساله. وقتی مقاله های شما را در وب سایت مجله کیوسک خواندم یک دنیا امید به رویم باز شد. احساس می کنم اینجا تنها جایی است که می توانم پاسخم را  پیدا کنم. من از یکی از کشورهای اروپایی برای شما نامه می نویسم. تو را بخدا کمکم کنید.

قوانین4

می دانید آقای دکتر! من از سن ۱۷ سالگی به یک ازدواج ناخواسته تن دادم در حالیکه هیچ چیزی از زندگی نمیدانستم. با مردی ازدواج کردم که بسیار خودخواه و منزوی بود و همه دین و دنیایش در وهله اول سکس بود و سپس کار بود و کار بود و کار و از احساسات و رومانتیک بودن هم هیچ چیز نمی دانست اما در مقابل من دختری بودم بسیار رومانتیک و احساساتی, سرشار از شور و هیجان و نشاط و پر از انرژی. من از یک خانواده لارژ و بریز و بپاش که در نعمت غوطه ور بودم اما همسرم از یک خانواده خسیس و بی نهایت اقتصادی. البته بارها و بارها با هم نزد روانشناس خانواده رفتیم اما شوهرم مردی خشک و غیرقابل انعطاف بود. در هر صورت بعد از ۱۵ سال ازدواج که نه, بعد از ۱۵ سال جنگ و نبرد و با دو فرزند (یک پسر و یک دختر) و با هزار مصیبت در سن ۳۷ سالگی از همسرم جدا شدم. اما هنوز بعد از ۳ سال طلاق سایه شوم او بر سر زندگی من هست. اعتماد به نفسم بخاطر انتقادهای دائمی که از من میکرد از بین رفته. هنوز وقتی میخواهم وارد منزل شوم می ترسم که او در منزل باشد مرا کتک بزند که چرا یک دقیقه دیر رسیدی منزل.

آقای دکتر عزیز!

با این پیشینه وحشتناک بعد از یک سال با مردی آشنا شدم که فکر میکردم او مرد رویاهای من است. با هم وارد رابطه ای رومانتیک شدیم خیلی خوب بود. من هم به او اعتماد کردم و تمام گذشته ام را برای او توضیح دادم ولی بزودی تمام گذشته مرا به من سرکوفت زد و بعد متوجه شدم که او یک بیمار تمام عیار است. او یک بیمار پارانویا بود که دائما میخواست مرا چک کند. به من اصلا اعتماد نداشت. هر جا میرفتم ۱۰۰ بار زنگ میزد و در نهایت از او کتک می خوردم. در سکس با او مشکل شدید داشتم چون شکاک بود اکثرا سکس های ما منجر به یک دعوای بد می شد. به هر حال روزگار را چنان بر من سیاه کرد که سختی های اولین ازدواجم پیش آن صفر بود. در حال حاضر با مردی آشنا شده ام که او ۱ سال از من کوچکتر است. یک مرد مهربان, با برنامه, هدفمند, رومانتیک و عالی است. من عاشقانه دوستش دارم اما او خیلی دلبسته من نیست و می گوید من سال بعد می خواهم به آمریکا مهاجرت کنم و من از الان عزای رفتنش را گرفته ام, هر روز به او وابسته تر میشوم اما او رابطه اش با من بیشتر از یک رابطه احساسی, یک رابطه جنسی است. و حالا که من مرد رویاهایم را پیدا کرده ام او میخواهد مرا ترک کند. به نظر شما من الان چه خاکی باید بر سرم کنم. من یک انسان شکست خورده ام, احساس پوچی می کنم. احساس می کنم هیچ مردی مرا دوست ندارد. هر روز دارم افسرده و افسرده تر می شوم. تو را بخدا کمکم کنید.

سلام بر شما خانم خوب و محترم!

من بعنوان یک روانشناس طلاق شما را قویا تایید می کنم. چون واقعا تناسبی بین شما و همسرتان وجود نداشته است. گویا چرخ لامبورگینی را به تراکتور بسته بودند. مهم نیست که در این رابطه چه کسی لامبورگینی است چه کسی تراکتور است, آنچه مهم است اینست که شما دو تا تناسب چندانی با هم نداشته اید. به نظر من کار خوبی کردید که جدا شدید. شاید ۱۰ سال پیش باید اینکار را می کردید. به هر حال هر چه بوده است شما از یک زندگی جهنمی نجات پیدا کرده اید. احساس شکست نکنید. شما در ابتدای یک زندگی رویایی هستید اما اشکال کار اینجاست که شما قوانین رابطه با مرد را نمی دانید. رابطه قوانینی دارد که ما به آنها play ground می گویم. یعنی قوانین زمین بازی. درست مثل یک شطرنج باز که وقتی مُهره هایش را اشتباه حرکت میدهد مات می شود. اما در هر صورت بابت اتفاقات تلخی که برای شما رخ داده است واقعا متاسف شدم. امیدوارم والدینی که این نامه را میخوانند متوجه شوند که در ازدواج باید تناسب وجود داشته باشد و حتما زوجین باید قبل از ازدواج با یک روانشناس یا مشاور ازدواج مشاوره کنند تا از بسیاری از طلاقهای اینچنینی پیش گیری شود.

 حال با چند مورد از قوانین رابطه با مردان آشنا شوید:

اولین قانون:

سکوت – شناخت – برخورد:

تا زمانی که فرد را نشناخته اید نباید به او اعتماد کنید. اول باید او را بشناسید و بعد شروع به بیان احساسات و ساختن رابطه با او کنید. سکوت – شناخت – برخورد باید استراتژی شما در هر رابطه ای باشد.

قوانین

ساختن خاطره قبل از شناخت تقاص بزرگی دارد که شما در دومین رابطه خود با یک مرد تقاص آن را پس داده اید. او مرد رومانتیکی بوده و شما در ابتدا لحظات خوبی با هم داشته اید اما بدون کمترین شناختی از او اقدام به ایجاد یک رابطه عاشقانه و رومانتیک کرده اید. حرفهای بزرگ برای لحظات بزرگ است. نه لحظاتی که سرشار از جهل و نادانی و بدون هیچ شناختی از طرف مقابل باشد. هوشیار باشید و هوشمندانه عمل کنید.

وقتی وارد رابطه با مردی می شوید باید دهها سئوال از او بپرسید؟ تا زمانیکه پاسخ این سئوالات بر شما آشکار نشده است نباید به او اعتماد کنید. نباید رابطه احساسی و عاشقانه ایجاد کنید. نباید اجازه دهید به خودتان و حتی به او که از کلمات عاشقانه و صمیمانه مثل: عزیزم! نفسم! عشق من! جانم! و… استفاده کند. نه به او اجازه دهید به شما نزدیک شود و نه خودتان با شوخی و خنده و صمیمیت به او نزدیک شوید. یک خانم تا شناخت کامل از یک مرد همواره باید متانت و وقار خود را بشدت حفظ کند. شوخی, خنده, صمیمیت ممنوع. چون شما که او را نمی شناسید و نمیدانید که او از رفتارهای شما چه برداشتی میکند. هر رفتار و حرکت شما ممکن است بد و سوء تعبیر شود در حالیکه نیت شما ۱۰۰% پاک و خوب است. به هر حال اول باید شناخت کامل به او پیدا کنید و تا آنزمان حق ندارید خیلی به او نزدیک شوید و بالعکس. برای شناخت بیشتر مرد ۵ سئوال اصلی که هر زنی در ابتدای ارتباطش بتدریج باید از مرد بپرسد تا ببیند آیا با برنامه او تناسب دارد یا نه عبارتند از:

  • اهداف کوتاه مدت شما چیست؟
  • اهداف بلند مدت شما چیست؟
  • دیدگاه شما در باره ارتباط چیست؟
  • شما در باره من چه فکر می کنید؟ (افکار او در باره شما)
  • شما در باره من چه احساسی دارید؟ (احساسات او در باره شما)

سئوالات فوق را حتما از او بپرسید اما من لیستی از سئوالات را در سایت گذاشته ام که می توانید به سایت مراجعه و سوالات را بخوانید چون گذاشتن این سوالات در اینجا تمام صفحه را پوشش میدهد و دیگر جایی برای بیان سایر مطالب نیست. لینک سئوالاتی که باید از طرف مقابل بپرسید اینست: http://lifeskillspsychology.com/?p=983

البته در پرسیدن سوالات کمی باید خلاقیت داشته باشید نقش یک بازپرس را بازی نکنید و مثل خانم مارپل عمل نکنید.

قوانین3

بلکه با خلاقیت خود بعضا سئوالات را تغییر دهید و در زمان مناسب و در یک فضای صمیمانه و دوستانه هر بار یکی دو سئوال را بپرسید. پاسخهایش را ضبط کنید و یا بعدا پاسخهایش را یادداشت نمایید چون پاسخهای او درست مثل یک پازل گویای بسیاری از افکار و احساسات درونی او و در نهایت گویای شخصیت اوست.

به شما توصیه می کنم کتاب بسیار زیبای “مثل یک خانم رفتار کنید اما مثل یک مرد فکر کنید” آنچه مردان در باره عشق, ارتباط, صمیمیت و تعهد فکر می کنند. نوشته استیو هاروی. ۲۰۱۱:

(Act Like a Lady, Think Like a Man.  What Men Really Think About Love, Relationships, Intimacy, and Commitment. Steve Harvey. 2011)

را حتما حتما حتما بخوانید. این هم لینک دانلود کتاب: (: http://www.youblisher.com/p/54596-Act-Like-A-Lady-Think-Like-A-Man/ )

دومین قانون:

خود فاش سازی ممنوع

خود فاش سازی یا Self-disclosure فرایندی است که در طی آن یک فرد اسرار, خاطرات, عقاید و احساساتش را بر فرد دیگر آشکار می کند. تحقیقات نشان میدهد که “خود فاش سازی” یا Self-disclosure باید تدریجی و گام به گام باشد آنهم پس از کسب اطمینان از طرف مقابل. درست مثل بازی “گردو- شکستم”. یک گام او بردارد یک گام شما. یعنی او یک راز از اسرار خود را بگوید بعد یکی هم شما بگویید.

aggressive-and-passive-dating

بسیاری از خانمها به دفتر مشاوره میآیند و می گویند من همه زندگی و گذشته خود را به او گفتم آنهم در اولین یا دومین جلسه که حماقت محض است اما او حتی یک کلمه از زندگی خصوصی خودش برای من تعریف نکرده است. من اصلا نمیدانم واقعا پدر و مادر او کیست؟ گذشته اش چه بوده؟ شغل و تحصیلات واقعی اش چیست؟ چرا با من وارد ارتباط شده است؟ انگیزه اش چیست؟  و این یعنی باختن در یک رابطه. شما کیش مات شدید.

سومین قانون:

پر رمز و راز بودن عشق می آفریند:

هلن فیشر ۲۰۰۶, می گوید: مبهم و پر رمز و راز بودن مهم است (Mystery is important) و تولید عشق می کند. وقتی شما همه زندگی ات را برای او بیرون میریزی دیگر چیزی باقی نمی ماند که او بخواهد در شما کشف کند و برایش تازگی و جذابیت داشته باشد. با خود فاش سازیِ یکباره شما عشق را نابود کرده اید. پس از این لحظه به بعد باید کمی مرموز و پر رمز و راز عمل کنید.

چهارمین قانون:

سکسِ قبل از تعهد دادن مرد و اعلان سرسپردگی اش به زن ممنوع:

سکس عشق را به انحراف می کشد. خودتان گفتید که الان او بیشتر از اینکه به عشق و احساس توجه کند به سکس و رابطه جنسی توجه می کند چون این رابطه از مسیر عاشقانه اش منحرف و به ورطه سکس غلطیده است.

200501_omag_couple_220x312-211x300

در عشق هورمونهای دوپامین و آکسی توسین ترشح می شود اما در سکس هورمونهای تستسترون در مردان و استروژن, پروژسترون و پرولاکتین در زنان ترشح می شود لذا اولین کاری که باید بکنید اینست که بتدریج یا یکباره سکس را با او قطع کنید. چون با هر بار سکس هم هورمون دوپامین و هم آکسی توسین هم ترشح می شود و هورمون آکس توسین بخاطر ترکیباتی که با هورمونهای زنانه دارد مثل پسب دوقلو عمل می کند که به آن سوپر چسب یا super glue می گویند. یعنی باعث می شود شما بشدت به او وابسته شوید و نتوانید از او جدا شوید. برای مطالعه بیشتر به این سخنرانی من در باره “سکس و عشق” گوش کنید:

http://lifeskillspsychology.com/?p=1250

پنجمین قانون:

شناخت انگیزه مردان: با شناخت, توقعات خود را از مردان کاهش دهید.

صادقانه یک چیز را به شما و تمام زنان دنیا اعلام می کنم که هیچ مردی برای ازدواج با یک زن ملاقات نمی کند. مردها فقط برای سکس و خوشگذرانی و لذت بردن با یک زن قرار ملاقات می گذارند. البته که در این مورد هم استثناء داریم اما من دارم یک قانون کلی را به شما می گویم. اگر میخواهید مردها را بشناسید بدانید که تمام مردانی که شما بعد از جدایی با آنها ملاقات کرده اید و یا در آینده ممکن است ملاقات کنید در وهله اول با اهداف لذت جویی جلو می آیند و این ذات  و طبیعت مرد است و بر آنها خرده ای نیست. چون ساختار مغزی و فیزیولوژیکی مرد اینگونه اقتضا می کند. پس خودتان را اذیت نکنید که چرا این مرد می خواهد مرا رها کند. چون او به تمام اهدافی که از این رابطه به دنبالش بوده است رسیده. این زنان هستند که باید بتوانند مرد  را با متانت و وقار, حفظ خود و برقرار نکردن رابطه جنسی, صبر و شکیبایی, در دسترس نبودن, پر رمز و راز بودن, ایجاد لحظات خوش برای یک مرد از با شما بودن بدون رابطه جنسی, ابراز نکردن همه عشق و علاقه خود, زیبایی, طنازی, عشوه گری و خلاقیت مرد را  در حلقه عشق خود گرفتار کنند. وگرنه یک مرد مجرد و حتی بسیاری از متاهلین دنبال لذت و خوشگذرانی خودشان هستند و زمانی که به اهدافشان رسیدند شما را مثل یک دستمال کاغذی به گوشه ای پرتاب می کنند.

قوانین2

 بنابراین انتظاراتان را از مردان پایین بیاورید و فکر نکنید که آنها هم مثل شما باید عاشقانه رفتار کنند و در این عشق تعهد داشته باشند و غیر از شما به چیز دیگری فکر نکنند. این یک انتظار غلط و باطل است. چرا که آنها در ارتباطشان با شما احساس می کنند که هیچ تعهدی به شما ندارند. چون از روز اول هم دنبال اهداف دیگری بوده اند که خوب به همه آنها هم رسیده اند.

ششمین قانون:

محبت کردن, مهربانی و خوش خدمتی ممنوع: به او محبت نکنید بگذارید او به شما محبت کند:

برخلاف چیزی که مردم فکر میکنند که اگر به فردی محبت کنند او را عاشق خودشان خواهند کرد, وقتی شما به کسی محبت می کنید برعکس, خودتان عاشق می شوید. این یکی از قوانین ارتباط است. از محبت خارها گل می شود اما این گل در او نمی روید بلکه در شما می روید. با محبت کردن و مهربانی و لوس کردن او, شما خودتان عاشق و عاشق تر می شوید. پس بگذارید او به شما محبت کند و او شما را لوس کند تا اینکه شما او را لبریز از عشق و محبت کنید و به خیال اینکه با این محبت ها دارید او را عاشق خودتان می کنید. زهی خیال باطل. زرنگ باشید.

اما زنها. زنها برخلاف مردها, اکثرا برای ازدواج قرار ملاقات می گذارند. آنها از date کردن خوششان نمی آید. آنها از روز اول میخواهند تکلیفشان در رابطه مشخص شود. و چنان وارد رابطه می شوند و سنگ تمام می گذارند که گویی این آقا رسما شوهر آنهاست. بی محابا محبت می کنند, مهربان می شوند, وقت و انرژی و پول می گذارند و این نقطه انحراف و باخت در بسیاری از زنان دنیاست. صبر کنید ترمزتان را بکشید دست از خوش خدمتی برای یک مرد بردارید تا زمانی که او ثابت کند که لایق شماست و عاشقانه شما را دوست دارد. ایثار و فداکاری و خوش خدمتی و ابراز علاقه های عاشقانه برای بعد از تعهد و ازدواج است نه قبل از تعهد و ازدواج. ابراز عشق و علاقه و رابطه جنسی قبل از تعهد ممنوع. بهوش باشید.

هفتمین قانون :

غیر قابل دسترس شوید:

وقتی هر لحظه و هر ساعتی که او می خواهد شما حاضر میشوید و او را میبینید او دیگر انگیزه ای برای دیدن شما نخواهد داشت. دیگر دلش برای شما تنگ نمی شود. الان که او را سرشار از عشق و محبت خودتان کرده اید وقت آنست که برای مدتی مفقود شوید. یا واقعا به یک مسافرت کوتاه بروید اما در این سفر, موبایل و امکانات ارتباطی را کاملا قطع کنید و یا چنان خودتان را مشغول به انجام امور دیگر کنید که اصلا وقت نداشته باشید که او شما را ببیند. این کار را به مدت ۴۰ روز انجام دهید. این هم یکی از قوانین ارتباط است. هر قدر غیرقابل دسترس تر باشید ارزشمند تر و قیمتی تر می شوید. و دهها راه دیگر که حتما باید با یک روانشناس زبده برای عاشق کردن او وارد مشاوره شوید. اما جذب مردان وقتی راهش را بدانید مثل آب خوردن راحت است. افسرده نشوید بجای غصه خوردن دنبال راه حل باشید. مشکل شما راحت تر از آنچه که فکرش را بکنید حل شدنی است. فقط کافی است که کمی مطالعه کنید و قوانین رابطه با مردان را کشف کنید.

موفق باشید

ارادتمند شما

محسن محمدی نیا. معین

مسئول مرکز مشاوره معین. مالزی

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید از این تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>