«

»

ژانویه 09

سبک های عاشقی

سبک های عاشقی

نویسنده: محسن محمدی نیا

fbcc0280d76be6d4c3f6c9262e1de141
سلام جناب آقای محمدی نیا
من خانمی هستم ۳۵ ساله و همسرم یک تاجر موفق ۴۲ ساله است. ما ۴ سال است ازدواج کردیم و یک دختر ۲ ساله داریم. من شوهرم را بسیار دوست دارم. او مرد مهربان و دلسوز و پرتلاشی است اما یک عیب یا اشکال بزرگ دارد که منجر به احساسات غمگینی و اندکی هم افسردگی در من شده است و آن اینست که این مرد خوب و دوست داشتنی اهل محبت کردن به من نیست. شاید بهتر بگویم او به روش خودش به من محبت می کند و توجهی به محبتی که من از او می خواهم نمیکند. مثلا فکر میکند همین که کار می کند و پول در میآورد محبتش را بر من تمام کرده است. تمام فکر و ذکرش شده کار و کار و کار. در منزل هم فقط از کار صحبت می کند. در حالیکه من دوست دارم بصورت کلامی به من محبت کند مرا بدون انگیزه جنسی بغل کند, ببوسد, نوازش کند و یا بصورت کلامی به من بگوید که دوستم دارد و یا چیزهایی شبیه دوستت دارم بگوید. مثلا بگوید: دلم برایت تنگ شده, لباس قشنگی پوشیدی و… یا وقتی از آرایشگاه برمی گردم یک عکس العملی, رفتار خوشایندی نشان دهد اما متاسفانه هیچ واکنشی یا جمله ای نمی گوید. آیا من باید انتظار خودم را به قول روانشناسان به صفر برسانم تا طعم خوشبختی را بچشم؟ و دیگر هیچ درخواستی نکنم و از او محبتی درخواست نکنم؟ یا باید تلاش کنم و به شکلهای مختلف خواسته ام را بگویم؟ اگر قرار است بگویم چگونه باید بگویم و رفتار کنم که نتیجه مثبت بگیرم؟ لطفا مرا راهنمایی کنید.
سلام دختر خوبم!
نیاز شما به عشق و محبت همسرتان آنهم بصورت کلامی یک نیاز طبیعی است و انتظار زیادی هم نیست. اما همانطور که میدانید هر مردی و هر زنی به سبک خودش به دیگری محبت می کند و فکر می کند که روش و سبک محبت کردنش درست است. ما انسانها آنچنان در روشهای عشق ورزیدن خود غرق می شویم که گویا هیچ روش دیگری برای محبت کردن وجود ندارد.
ما بطور کلی سه “سبک عاشقی” یا سه “روش عشق ورزیدن” در ارتباط با همسرمان داریم:
۱- روش کلامی
۲- روش لمسی
۳- روش عملی و چشمی

۱- اولین سبک عشق ورزیدن: روش کلامی:
جملات تاثیر فوق العاده ای بر ذهن و قلب ما می گذارند. اصلا “کلمه” یعنی “اثر”. در واقع هر کلمه ای از خود اثری بجای می گذارد وگرنه با یک کلمه “بله” هیچ زنی بر مردی حلال نمی شد. منظورم بله ای است که زن بر سر سفره عقد بر زبان جاری می کند.
این تاثیر, درمورد زنان بسی بسیار زیاد موثرتر و قویتر است. الکساندر دوما می گوید:
«قلب زن، پارچه ای است که زود پاره می شود و زود هم رفو می شود»
نشاط و سرزندگی زن، به “محبت مرد” وابسته است. وقتی مرد به زن محبت می کند زن خوشحال و سرزنده می شود, جان می گیرد, حالش خوب می شود, تبدیل می شود به یک زن شاد و با طراوت و شاداب که می تواند برای مرد, زنی خوش اخلاقتر, مهربانتر و جذابتر شود و از طرف دیگر چنین زنی, یعنی زنی که شوهرش به او محبت می کند میتواند مادر بهتری برای بچه ها باشد. چون از آرامش بیشتری برخوردار است, شادتر و پرانرژی تر است. در واقع وقتی مرد به زن محبت می کند در حال سرمایه گذاری برای خودش و فرزندانش است. یک معادله برد – برد.
زن، عشق و احساساتش را با کلمات بیان می کند و نیاز دارد که با شنیدن کلمات، عشق و احساسات را از دیگران دریافت کند. زن، به نرمش و کلمات محبت آمیز، نیاز دارد؛ نیاز عاطفی زن، این است که جمله دوستت دارم را “چندین و چند بار” از زبان همسرش بشنود و از این طریق، به آرامش روحی و اعتماد به نفس دست یابد.

دوستت دارم مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی معین-مالزی.jpg(1)
نیاز به دوست داشته شدن و محبت, برای زن یک نیاز اولیه در حد اکسیژن و آب و غذاست. نمیخواهم اغراق کنم و بگویم اگر به زن محبت نکنی می میرد ولی میتوانم بگویم که تاثیر فوق العاده ای در روحیه اش میگذارد. وقتی مرد به زن عشق می ورزد, این زن هم همسر بهتری برای مرد خواهد شد و هم مادر بهتری برای فرزندانش.
یک روز خانمی برای مشاوره به دفترم آمد, حدود ۳۴ ساله, فوق العاده زیبا که دارای دو فرزند ۱۰ ساله و ۸ ساله بود. یک دختر و یک پسر. می گفت همسرم صبح زود می رود سرکار و شب ساعت حدود ۱۰ – ۱۱ به منزل برمیگردد. وقتی به منزل می آید خسته و کوفته است. حال و حوصله زیادی ندارد. حق هم دارد. اما وقتی می خواهد با من صحبت کند بد حرف میزند. محبت در کلامش نیست. مثلا وقتی میخواهد بگوید شام بیار بخورم. می گوید شامو بردار بیار بینیم!!! به شوهرم می گویم: خوب همین جمله را میتوانی قشنگتر بگویی, به من بگو: عزیزم شام چی داریم؟ در جواب می گوید: حرف نباشه, شامو بردار بیار بینیم حوصله ندارم.
این خانم می گوید: من اکثر جاها تنها می رفتم, خرید, مجلس عروسی, مجلس ختم, مدرسه بچه ها, دکتر و داروخانه و… همیشه تنها بودم. علاوه بر این تنهایی شوهرم هم یک کلمه محبت آمیز به من نمی گفت تا اینکه یک روز وقتی داشتم با ماشینم از پارکینگ منزل بیرون می آمدم با آقای ۳۰ ساله ای که تازه همسایه ما شده بودند آشنا شدم. او به من گفت: شما چرا اینقدر غمگین هستید و بعد از کمی صحبت من به او گفتم من شوهر دارم و شوهرم را هم خیلی دوست دارم. ایشان هم گفتند من فقط قصد کمک دارم و هیچ منظوری ندارم و کارت ویزیتش را به من داد و گفت هر وقت احساس کردی کمکی از دست من بر می آید به من زنگ بزن. من مدتها به او زنگ نزدم تا زمانی که یک روز بر سر همین محبت کردن با شوهرم بدجوری دعوام شد. وقتی شوهرم رفت سرکار خیلی حالم بد بود. گوشی را برداشتم و به آن آقای همسایه که کارت ویزیتش را به من داده بود زنگ زدم. زنگ زدن همانا و گرفتار عشق و عاشقی و محبتش شدن همانا. البته در اولین مکالمه ام که ۲ ساعت با مبایل با او صحبت کردم او مرا آرام کرد و به زندگی با شوهرم بسیار امیدوار شدم. چون واقعا به من یاد می داد که چطور با شوهرم برخورد کنم و نیت بدی هم نداشت. اما کم کم بین ما محبت و بعدش هم عشق بوجود آمد. ما عاشق هم شدیم. صحبتها, از تلفنی به حضوری کشیده شد و بعد هم رابطه جنسی. برخلاف شوهرم اوهمه جا مرا میبرد و می آورد. پول در اختیارم می گذاشت و می گفت مدیونی اگر پول احتیاج داری به من نگویی. لحظه به لحظه به من زنگ میزد و حالم رو می پرسید. ۲ سال از این ماجرا گذشت و گویا یکباره از خواب بیدار شدم و دیدم غرق گناهم. من شوهر دارم و دو فرزند اما با مرد دیگری رابطه عاشقانه و رابطه جنسی دارم. لذا تصمیم به خودکشی گرفتم. گفتم میروم مشهد پیش امام رضا ع و توبه می کنم و بعدش هم خودم را می کشم. وقتی دوستم یعنی همان آقا متوجه ماجرا شد در جاده مشهد با ماشین خودش افتاد دنبالم. من در اتوبوس و او با ماشین شخصی اش از بیرون با مبایل زنگ می زد و التماس می کرد که برگرد تهران. اگر از رابطه امان ناراحتی و احساس گناه می کنی, ما دیگر رابطه جنسی نخواهیم داشت و…در نهایت با من به مشهد آمد و با هم رفتیم هتل, چون او شناسنامه نداشت, اماکن متوجه شد ما زن و شوهر نیستیم. تماس گرفت نیروی انتظامی و هر دو ما را دستگیر کردند و زنگ زدند به شوهرم و خانواده اش آمدند مشهد. یک آبرو ریزی وحشتناک که قابل وصف نیست. در پایان ما منکر هر نوع رابطه ای شدیم. الان آن آقا با شوهرم دوست است. من توبه کرده ام. اما ما عاشق هم هستیم و شوهرم هم هیچ محبتی به من نمی کند.
این مشاوره سرانجام خوبی داشت. همسر این خانم را تلفنی به مشاوره دعوت کردم و با صحبتهایی که داشتیم و طی ۵ یا شش جلسه تغییرات خوبی کرد و متوجه نیاز شدید همسرش به محبت کلامی شد. الان روزی یک بار به همسرش زنگ می زند و حرفهای عاشقانه می گوید و سبک رفتار و گفتارش را کاملا عوض کرده است.
اما واقعا چرا مردان اینقدر در عشق ورزیدن به همسرانشان خسّت به خرج می دهند.
اولین دلیلی که مردان محبت نمی کنند:
اولین دلیل آن نداشتن یک “مدل و الگوی خوب” از یک مرد کامل است. اکثر چنین مردانی, پدر و مادرشان هم رابطه خوبی با هم نداشته اند. مخصوصا پدر. پدر چنین افرادی ممکن است بسیار سرد و نچسب باشند حداقل برای همسرشان.

Woman arguing with a man in the bedroom

اعتراض خانم به آقا که چرا به من نمی گویی دوستت دارم؟!!!!

به عبارت دیگر مردانی که به همسرشان محبت کلامی نمی کنند هیچوقت شاهد یک رابطه عاشقانه بین والدینشان نبوده اند. پس باید کمی انتظارتان را تعدیل کنید. شما چطور میتوانید از مردتان انتظار داشته باشید که به شما محبت کند در حالیکه مرد شما هیچوقت مدل خوبی از عشق ورزی نداشته و شاهد چنین محبتهایی نبوده و یاد نگرفته است. خانمهایی هم که والدینشان با هم رابطه عاشقانه نداشته اند همینطور هستند. من مراجعانی دارم که خانم هستند و اصلا نمیتوانند به شوهرشان عشق بورزند و محبت کلامی کنند. این مردان هم متاسفانه خیانت می کنند.
دومین دلیلی که مردان محبت نمی کنند:
دومین دلیلی که مردان محبت نمی کنند, نوع ساختار مغز مردان است. بعنوان مثال:
قسمت “نیمکره راست” مغز مردان که اعمالی نظیر کسب مهارت های فیزیکی و تطابق های چشمی و ماهیچه ای را انجام می دهد از نیم کره چپ آنها بزرگتر است.اما در زنان نیمکره چپ مغز که مهارتهایی چون بیان احساسات ومهارتهای گفتاری را به عهده دارد به اندازه نیمکره راست آنها می باشد.
بنا براین طبیعی است که مردان از نظر احساسات و عواطف عملکردی پایین تر از زنان داشته باشند. تا جایی که،مردان اگر سخنوران ماهر، و در رشته فلسفه و روانشناسی هم متبحر باشند، در بیان احساسات خود بسیار ضعیف تر از زنان می باشند.

سومین دلیلی که مردان محبت نمی کنند:
سومین دلیلی که مردان محبت نمی کنند شاید این باشد که ما مرد هستیم و مرد یعنی جنس سخت و زمخت. مرد یعنی غرور, مرد یعنی تستسترون بالا و قدرت طلبی. لذا اظهار و ابراز احساسات برای ما مردان گویی یک نوع ضعف است. مردان از دوره غار نشینی تا کنون آموخته اند که باید برای بدست آوردن امکانات معیشتی در تلاش و تکاپو و در جنگ و گریز باشند. مردان وظیفه دارند که در برابر خطرات، از خانواده خود حمایت کنند. و در این بین برای قوی نشان دادن خود یاد گرفته اند، احساسات خود را مخفی نگه دارند. آنان از رقابت و مورد انتقاد قرار گرفتن هم سخت بیزارند. این خلق و خو در دراز مدت باعث شده از مردان, رفتاری مانند حمایتگر بودن، ضعیف نشان دادن طرف مقابل, قدرتمند نشان دادن خود ، تهاجمی بودن، رقابت طلبی و…بروز کند. این شعار ما مردان است که: مرد بایستی مرد باشه, محکم و قدرتمند. اما من بعنوان یک متخصص زوجین که خودم هم یک مرد هستم با تمام قدرت می گویم که داشتن غرور و بزرگی و عظمت, داشتن قدرت, عزت و شکوه و جلال هیچ منافاتی با اظهار عشق و علاقه به همسر ندارد. یک مرد می تواند در عین اینکه قدرت و هیبت و عظمت خود را حفظ می کند به همسرش هم عشق بورزد و اظهار عشق و علاقه کند. مخصوصا بصورت کلامی. اتفاقا ابراز عشق بر ارزش و قدر و قیمت مرد و هیبت او می افزاید چرا که او یک انسان تک بعدی نیست یعنی انسانی که فقط می تواند هزینه های زندگیش را تامین کند. مردی که هم عشق می ورزد و هم قدرت تامین معاش زندگی را دارد قطعا مرد کاملتری است.

چهارمین دلیلی که مردان محبت نمی کنند:
چهارمین دلیل آن غرور و خودبزرگ بینی است:
مردان تیپ ۸ شخصیتی (قدرت طلب ها یا عدالت طلب ها. لطفا مراجعه کنید به انواع شخصیت در شخصیت شناسی انیاگرام که در یکی از مقاله های مجله کیوسک تحت عنوان انتخاب همسر با شناخت تیپ های شخصیتی بصورت کامل در باره آن توضیح داده ام) و افرادی که از غرور و خودبزرگ بینی برخوردارند متاسفانه قدرت همدلی ندارند و اهل محبت کردن به همسرشان نیستند. آنها نمی توانند به همسرشان محبت کنند. همیشه طلبکارند, زورگویی می کنند. کینه ای هستند و دائما به دیگران انتقاد می کنند و ایراد می گیرند و تحقیر می کنند. انتظارتان را از افراد خودبزرگ بین یا مغرور کاهش دهید. خودتان را اذیت نکنید چون آنها اهل محبت کردن نیستند.

untitled
۲- دومین سبک عشق ورزیدن: روش لمسی Touching:
دومین روش محبت کردن لمس کردن, ناز و نوازش کردن, بوسیدن و بغل کردن است. لمس کردن باعث می شود که بلافاصله در بدن همسر شما آکسی توسین ترشح کند. آکسی توسین باعث آرامش همسرتان, کاهش استرس, افزایش تعهد و وابستگی و محافظت از قلب است How to make stress your friend. 2013) (Kelly McGonigal: یعنی آکسی توسین باعث می شود تعهد همسرتان به شما بیشتر شود. پس فکر نکنید که معاشقه کردن مال اوایل ازدواج یا مال خارجی هاست. حتما با هم معاشقه داشته باشید. هفته ای یکی دو بار معاشقه, بسیار عالی است. معاشقه نقش بسیار مهمی در روابط زن و شوهر دارد. در اوایل ازدواج زوجین هم معاشقه می کنند و هم یکدیگر را زیاد لمس می کنند. اما به مرور زمان این رفتار در آنها بشدت کاهش می یابد لذا روابط آنها رو به سردی می گراید. آنها فکر می کنند که محبت بین آنها کم شده است و زن و شوهر نمی توانند با مرور زمان عاشق باقی بمانند در حالیکه برعکس است محبت می تواند در آنها حتی بیش از گذشته افزایش یابد. عشق با گذشت زمان می تواند زیباتر و غنی تر شود. شراب هر چه کهنه تر شود قیمتی تر می گردد. یکی از دلایل این کاهش عشق در روابط زوجین, همین حذف معاشقه بین زوجین است. ما وقتی عاشق می شویم به یکدیگر گُل می دهیم. حالا به یکدیگر گُل بدهید تا باز هم عاشق شوید. وقتی عاشق هم هستیم معاشقه می کنیم حالا معاشقه کنید تا عاشق شوید. طبق تحقیقات نورولژیستها و روانشناسان اگر معاشقه کنید باز هم عاشق می شوید. زیرک باشید و هوشمندانه عمل کنید. زندگی علم, مهارت و ازهمه مهمتر یک هنر است. من دارم هنر زیستن عاشقانه را به شما می آموزم.

A loving young couple out on date at a restaurant

                                    در کنار معاشقه های هفتگی, هر بار که کنار هم هستید می توانید رابطه لمسی ایجاد کنید
در کنار معاشقه های هفتگی, هر بار که کنار هم هستید. پشت فرمانِ ماشین, در حال تماشای تلویزیون, غذا خوردن و…دست روی دست یکدیگر بگذارید, پاهایتان را روی پای یکدیگر بیندازید. روی پای همسرتان بخوابید, ناز و نوازش کنید. دست یکدیگر را بگیرید و…
پل زاک پژوهشگر و روانشناس (۲۰۱۲) می گوید اگر روزی ۸ بار یکدیگر را در آغوش بگیرید آکسی توسین زیادی در بدن خودتان و همسرتان تولید می شود که محصول آن عشق و آرامش و تعهد بالا است.
سومین سبک عشق ورزیدن: روش عملی:
بیشتر مردان, محبت را محبت عملی میدانند. یکی از همکاران روانشناس می گفت که وقتی به یکی از آقایان گفتم همسرت نیاز به محبت دارد گفت:
همین دیروز ۱۰ کیلو پرتقال خریدم.

درست برعکس زنان که “احساس خود را فریاد می زنند” اما “مردان در سکوت عشق می ورزند”. بنا براین سکوت مردان را به حساب بی محلی آنها نگذارید. مردان همین که در دل، به زن مورد علاقه  خود مهر می ورزند تصور می کنند این مقدار عشق و محبت درونی برای یک زن کافی است. در حالی که زنان دوست دارند، مردان، عشق و محبت را پیوسته بر زبان جاری کنند و هر روز با کلمات مختلف: دوستت دارم. دلم برات تنگ شده, عسل خانم, نازبانو, گل خانم گلاب خانم. خانمم, قشنگم, چه لباس قشنگی پوشیدی. این لباس بهت میاد, موهات قشنگ شده و…. صدای مرد را بشنوند. این صدای عاشقانه و جملات محبت آمیز به خانمها آرامش و حس دوست داشته شدن میدهد و تعهد آنها را به زندگی زناشویی افزایش می دهد.
اما شما دختر خوبم چکار باید بکنید تا همسرتان به شما محبت کلامی کند؟
۱- انتقاد و سرزنش و توبیخ ممنوع:
بهتر است او را مورد انتقاد و سرزنش قرار ندهید. بهیچ عنوان به او نگویید که چرا به من محبت نمی کنی؟ چون او معتقد است که وقتی در دلش شما را دوست دارد (همانطور که در بالا اشاره کردم: مردان در سکوت عشق می ورزند) کار می کند و هزینه های زندگی را تامین می کند یعنی دارد به شما و خانواده اش محبت می کند. محبت در نظر مرد یعنی با عمل ثابت کردن. بسیاری از مردان ابراز عشق و علاقه بصورت کلامی را نشانه ضعف و به قول خودشان سوسول بازی می دانند. در حالیکه همانطور که در بالا اشاره شد زنان بشدت به محبت کلامی احتیاج دارند. اتفاقا زنِ همین مرد است که خیانت می کند. یعنی مردانی که همسرشان را از محبت کلامی محروم می کنند. اگر هم این خانم, یعنی خانمی که از شوهرش “محبتِ کلامی” دریافت نمی کند, خیلی خانم باشد و خودش را حفظ کند, افسرده و یا پرخاشگر و عصبی خواهد شد. چون مرد دارد او را از یکی از مهمترین نیازهایش محروم می کند. انگار به یک نفر ماهها یا سالها آب ندهید بنوشد. قطعا تلف خواهد شد.
۲- پیام من بدهید:
مثلا شما رفته اید آرایشگاه و موی خود را رنگ کرده اید و لباس قشنگی پوشیده اید, عطر خوبی زده اید و.. اما او هیچ توجهی نمی کند. شما بجای اینکه او را مورد حمله قرار دهید و پیام تو بدهید مثلا بگویید تو اصلا به من اهمیت نمیدی. من برات مهم نیستم. تو آدم بی تفاوتی هستی. تو سری, تو یخی, تو.تو.تو.تو .. به او پیام من بدهید. در پیام من شما اصلا با همسرتان کاری ندارید بلکه فقط و فقط از خودتان, احساساتتان و موقعیت و شرایط خودتان حرف می زنید. بعنوان مثال:
به او بگویید:
وقتی که دیشب اومدی خونه من موهایم را رنگ کرده بودم, لباس قشنگ پوشیده بودم و لحظه شماری می کردم که شما بیایی اما وقتی وارد خونه شدی انگار نه انگار. هیچ عکس العکلی از تو ندیدم. فکر می کردم استقبال خوبی از من داشته باشی. بهم بگی چقدر قشنگ شدی. خیلی حالم بد شد. یخ کردم. اینقدر عصبی شده بودم دلم میخواست برم موهامو از ته بزنم. بخاطر همین دیشب تنونستم خوب غذا بخورم. شاید خودت هم متوجه شدی که چقدر بی میل غذا می خورم.
این پیامها را بصورت نوشتاری بنویسید و یا بصورت صوتی ضبط کنید و برایش ارسال کنید. نتیجه معجزه آسایی خواهید گرفت.
پیام من با کلمه وقتی شروع می شود (وقتی که دیشب اومدی خونه) عمل همسرتان را توصیف می کنید (توجهی به من نکردی) تاثیر عمل او را بر خودتان تشریح می کنید (نتونستم غذا بخورم, اشتهام کور شد, حالم بد شد, عصبی شدم و..)
۳- انتظاراتتان را بگویید:
به همسرتان بگویید: خیلی دوست دارم که وقتی موهایم را رنگ می کنم یا یک لباس جدید می پوشم عکس العمل شما را ببینم. دلم میخواهد بهم بگی: لباست خوبه یا بَده….
با جملاتی مثل: انتظار دارم….. دلم میخواهد…. ای کاش…. خیلی دوست دارم…. آرزوی من اینه…..
حرفهایتان را برایش بنویسید یا حضوری بگویید. یاد بگیرید ابتدا پیام من بدهید و بعد انتظاراتتان را بگویید. در پایان نامه یا پیام صوتی محبت خود را به او بیان کنید:
با وجود همه حرفهایی که گفتم عاشقانه دوستت دارم و میدانم که تو بهترینی و…
۴- الگوهای عملی:
سعی کنید با دوستانی که مردشان به همسرشان محبت کلامی می کنند رفت و آمد کنید. فیلمهایی را شناسایی یا انتخاب کنید که رابطه عاشقانه را خوب نشان می دهد با هم ببینید یا به سینما بروید.

1406832048-1406823730-old_couple
۵- مطالعه و مشاوره:
کتاب “رازهایی در باره زنان” نوشته باربارا دی آنجلیس, را بدهید به یک فرد دیگری که همسرتان خیلی دوستش دارد تا او به همسرتان هدیه دهد. خودتان به او ندهید چون موضع می گیرد و تدافعی برخورد می کند. یکی از مراجعانم که خانم تحصیلکرده ای بود می گوید کتابی را تحت عنوان: “آنچه یک مردِ زن دار باید بداند” به شوهرم هدیه دادم. کتاب را برد و انداخت در سطل آشغال و گفت: من خودم همه اینها را درس میدهم. وقتی هم کتاب را به او هدیه دادند ممکن است آن را نخواند با یک برنامه حساب شده با هدیه دهنده هماهنگ کنید تا کتاب را در حضور شما به او هدیه دهد و شما خودتان کتاب را بصورت صوتی تبدیل کنید و به همسرتان بدهید تا هنگام رانندگی و شرایط مناسب دیگر آن را گوش دهد
در نهایت اگر موفق نشدید با یک مشاور و متخصص روابط زوجین آشنایش کنید.
موفق باشید
ارادتمند شما
محسن محمدی نیا (معین)
مسئول مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی معین
همراه: ۰۰۶۰۱۷۶۴۸۷۴۰۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید از این تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>