«

»

فوریه 03

چگونه با خشم و عصبانیت همسرم کنار بیایم؟

fighting-couple

سلام آقای دکتر محمدی نیا!

با تشکر از شما و سایت پر بارتان که فرصتی را فراهم کرده است تا ما ایرانیان در هر نقطه ای از جهان بتوانیم سئوالات خود را با روانشناس مطرح کنیم.

من خانمی هستم ۳۰ ساله که مدت ۴ سال است جهت ادامه تحصیل (PhD) به مالزی آمده ام. پس از ۲ سال دوستی با یکی از ایرانیان در مالزی(آقایی که فوق لیسانس, کارمند یک شرکت خارجی و ۲ سال از خودم بزرگتراست) تصمیم به ازدواج گرفتیم. قبل از ازدواج من یکی دو بار علامت و نشانه هایی از پرخاشگری در همسرم دیده بودم. این رفتاره خیلی خشن نبود.

 اما بعد از ازدواج واکنشهای تند و پرخاشگرانه او بشدت افزایش یافت بطوریکه هفته ای ۲ سه بار رفتارهای بسیار وحشتناکی از خودش بروز می دهد. در چنین لحظاتی او وافعا غیرقابل کنترل است. اگر چیزی دم دستش باشد پرتاب می کند, حرفهای زشت و رکیک میزند ولی بعد از ۳۰ دقیقه یا یک ساعت بشدت پشیمان میشود و عذرخواهی میکند. وقتی او عصبانی میشود من فقط سکوت میکنم. می ترسم, می لرزم و گریه میکنم. گریه کردن من, او را عصبی تر میکند و می گوید چرا گریه می کنی؟ در این لحظات عصبانیت,  من هرکاری می کنم مورد حمله او قرار می گیرم. اخیرا من هم مثل خودش شده ام. عصبی و پرخاشگر. من هم به او حمله می کنم. می زنم و مثل خودش بد و بیراه می گویم. اگر حرف بزنم میگوید: شعور نداری, نمی فهمی, درک نمی کنی. اگر سکوت کنم می گوید چرا ساکتی تو باید بتوانی مرا آرام کنی. به همه رفتارهای من انتقاد می کند. واقعا درمانده و مستاصل شدم. نمی دانم چه باید بکنم؟ آیا جدا شوم یا به این زندگی ادامه دهم؟

با تشکر از ارسال نامه شما به بخش مشاوره, انجام چند راهکار علمی و عملی, می تواند برای کنترل خشم همسرتان مفید باشد.

طلاق و جدایی صلاح نیست: هر مردی نقاط ضعف و قوتی دارد. مشکل همسر شما به حدی نیست که بخواهید تصمیم به جدایی بگیرید. قطعا می توانید به او کمک کنید تا بتواند خشم خود را کنترل کند. مخصوصا اگر بپذیرد که دچار مشکل است, بسیار عالی است. اما اگر نپذیرد که مشکل دارد و تمام علت عصبانیت و پرخاشگری اش را به گردن شما بیندازد کار شما کمی سخت تر میشود اما باز هم میتوانید به همسرتان کمک کنید. و بزودی یک زندگی آرام و متعادل تری داشته باشید.

اما چگونه؟

راهکارهای کمک به همسرتان برای کنترل خشم خودش:

۱-      به خودتان توجه بیشتری کنید: شاید تعجب کنید, اما اولین توصیه من بعنوان روانشناس اینست که باید به تفریح و لذتهای خود در زندگی بیفزایید تا بتوانید توانایی, صبر و ظرفیت کنار آمدن و مدارا کردن با همسرتان را داشته باشید وگرنه بزودی کم می آورید. وسط راه می برید و دیگر قادر به ادامه راه نخواهید بود. پس همین الان برگه ای رابردارید و ۵ فعالیت لذتبخش را که می توانید وارد زندگیتان کنید بنویسید و از همین امروز وارد زنگیتان کنید. به خودتان بیشتر برسید. به تفریح, تغذیه, استراحت و سلامتی خود اهمیت بیشتری بدهید. اگر خودتان صبر و تحمل نداشته باشید و قوی نباشید چطور می توانید به دیگری کمک کنید.

ذات نایافته از هستی بخش      کی تواند که شود هستی بخش

۲-      تعدادی بازی, شوخی و سرگرمی را به برنامه های روزانه در زندگی مشترکتان اضافه کنید:

برایش برنامه ریزی کنید تا سرگرم شود, تفریح کند و فعالیتهای لذتبخش انجام دهد. یکی از بهترین را‌ه‌ها برای کاهش خشم, اشتغال به برخی فعالیت‌های جذاب و تفریحی است. برخی از افرد کار‌های ورزشی انجام می‌دهند، برخی دیگر مطالعه می‌کنند یا تلویزیون تماشا می‌کنند و برخی دیگر به سرگرمی مورد علاقه خود می پردازند.

 شما ببینید همسرتان با چه چیزهایی خوش است و از زندگی لذت می برد; فیلم های comic یا خنده دار, فرستادن جوک از طریق sms, داستانهای کوتاه خنده دار در مجلات و اینترنت, دانلود فیلمهای دوربین مخفی, حل کردن جدول, شطرنج, تخته نرد, دومینو, بازیهای کامپیوتری و….

بازی و شوخی ابزاری برای مقابله با پرخاشگری هستند. یک روانشناس آمریکایی (Boston College Psychology Professor Peter Gray. 2009 April) توصیه می‌کند که برای مقابله با پرخاشگری، بازی و شوخی کردن مفید و بلکه حتی ضروری است. دکتر پیتر گری محقق دانشگاه بوستون در مقاله‌ای که در مجله آمریکایی «play» منتشر شده توضیح داده است که از نقطه نظر روانشناسی رشد، رقابت‌های سخت و خشمگینانه در واقع باعث پس روی در رشد انسان می‌شود.

وی معتقد است: ابزار بازی کردن هنوز در خدمت کودکان است آنها حتی وقتی بیس بال هم بازی می‌کنند خیلی کمتر به فکر برنده شدن هستند و بیشتر از بازی لذت می‌برند.

 

۳-       قدرت همدلی و همزبانی او را افزایش دهید: هر بار که همسرتان عصبانی می شود برایش نامه ای بنویسید و در ۸ یا ۹ خط,نه بیشتر ( چون افراد پرخاشگر صبر و تحمل زیادی ندارند. یعنی حوصله ندارند چند صفحه مطلب شما را بخوانند) برایش توضیح دهید که وقتی عصبانی شد, این عصبانیت چه تاثیرات بدی روی شما گذاشت.

مثلا: دیروز که به خاطر نگذاشتن میوه ها در یخچال اونطوری عصبانی شدی و تمام میوه ها را با عصبانیت از پنجره بیرون ریختی و داد و فریاد میکردی من دیشب تا صبح نتوانستم بخوابم. یکی از بدترین شبهای زنگیم بود. معده درد شدیدی هم گرفته بودم چون وقتی می ترسم و عصبی میشوم معده ام بهم میریزد. سردرد هم اضافه شد و تا صبح فقط دلشوره و اضطراب و سردرد داشتم. به خاطر همین صبح که رفتم دانشگاه به خاطر کمبود خواب دیشب. اصلا تمرکز نداشتم, خیلی خسته, عصبی و آشفته بودم و…

می بیند, وقتی برای همسرتان تشریح می کنید تازه متوجه می شود که رفتار پرخاشگرانه اش چه تاثیر وحشتناکی روی شما گذاشته است.

قطعا دفعه بعد که عصبانی شد می داند که این عصبانیت چه عواقب وخیمی برای همسرش بدنبال خواهد داشت.

 انسان تنها موجودی است که در دنیا میتواند شرایط دیگران را درک کند. اگر شما برایش توضیح ندهید که رفتارش چه تاثیرات بدی روی شما گذاشته است, او خودبخود متوجه پیامدهای رفتارش نخواهد شد. اما اگر برایش توضیح دهید او بهتر شرایط شما را درک میکند و قدرت همدردی اش افزایش می یابد.

گاه در نامه هایی برایش بنویسید که:

با دیگران آنگونه رفتار کن که دوست داری با شما رفتار کنند.

برایش بنویسید:

 آیا تحمل داری که پدرت, دقیقا رفتارهایی را که تو با من داری با مادرت داشته باشد؟

تصور کن در آینده فرزندمان با همسرش چنین رفتاری داشته باشد. مثلا پسرمان با همسرش. آیا میتوانی رفتارهای او را با همسرش تحمل کنی؟ اگر دامادتان با خواهرت چنین رفتاری داشته باشه؟ چطور. مثال بهتر: فرض کن در آینده صاحب دامادی شدیم. داماد آینده ما با دخترمان چنین رفتاری داشته باشد. آنوقت چطور؟

 اینگونه سئوالات, تلنگری هستند که تا حدی او را به خودش می آورد و قدرت درک او را نسبت به احساسات دیگران افزایش می دهد.

۴-       صمیمیت: هر قدر میزان صمیمیت بین شما و همسرتان افزایش یابد, میزان پرخاشگری اش, بطور معجزه آسایی کاهش می یابد. بنابر این با روشهایی که در این مقال نمی گنجد در صدد افزایش رفتارهای محبت آمیز بین خودتان و همسرتان شوید. کتاب شیطنت های عاشقانه و فصل آخر از کتاب اتاق خواب نوشته جان گری می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

۵-      به همسرتان فرصت حرف زدن بدهید: بهترین روش برای کاهش پرخاشگری صحبت کردن در مورد مشکل است.

  پس از سکوت طولانی و آرام شدن فضا حتما در باره مسئله پیش آمد با هم صحبت کنید. در این گفتگو بیشتر بگذارید او حرف بزند. از گوش کردن فعال استفاده کنید. در کتاب ” از حال بد به حال خوب” نوشته دکتر دیوید برنز,  فصل ۵ در این باره مفصل نوشته است

۶-      نگذارید همسرتان گرسنه یا خسته بماند: خشم فرصت طلب است و در بدنی که خسته، فرسوده و بیمار است به آسانی جای می‌گیرد، در نتیجه همسرتان به منظور اداره و کنترل خشم خودش, به خواب منظم، غذای خوب، لذت از اوقات فراغت(ورزش ، موسیقی آرام قدم زدن در پارک…؟) و عبادت و معنویت نیاز دارد. تکنیک های ماساژ دادن را یاد بگیرید و گاه همسرتان را ماساژ دهید. نتیجه فوق العاده ای دارد. امتحان کنید.

 

۷-       صبر و متانت نشان دادن در موقع پرخاشگری: سعی کنید هنگام عصبانیت, خونسردی خود را حفظ کنید. آرام باشید. این حالت موقت است. همسر شما یک دریای طوفانی است که بزودی آرام می شود.

۸-       تشویق جهت استحمام و دوش گرفتن: به محض اینکه از سر کار میاید تشویثش کنید که د.وش بگیرد. اگر وان حمام دارید یک وان حمام برایش آماده کنید و بعد یک نوشیدنی خنک یا گرم بسته به علاقه همسرتان.

۹-      یاد دادن انتقاد صحیح به همسرتان: از او بخواهید که بجای توهین و بی احترامی انتظار خود را بیان کند. انتقاد صحیح را به او یاد بدهید. به او بگویید وقتی از من ناراحتی و عصبانی هستی بعنوان یک انسان حق داری عصبانی شوی اما حق نداری بی احترامی و توهین کنی.

                              “عصبانیت آری, توهین و بی احترامی هرگز”

۱۰-   تامل و سکوت: بهترین روش در مواقعی که همسرتان عصبانی می شود آن است که شما سکوت کنید تا آن او هم آرامش خود را پیدا کند. سپس در یک فرصت مناسب با هم به بحث و بررسی بپردازید.

۱۱-   حساسیتهای همسرتان را کشف کنید: ببینید چه چیزهایی خشم او را بر می‌انگیزد: خاطرات مربوط به خشم خود را یادداشت کنید. به این وسیله می‌توانید دریابید که چه موقعیت‌هایی همسرتان را خشمگین می کند. برای مثال مخالفت رکدن با او و یا انتقاد کردن به او موجب خشمگین شدن همسرتان می شود. هرگاه به آن ‌چه موجب خشم همسرتان می‌ شود پی ببرید، می توانید برای کنار آمدن با چنین موقعیت‌هایی برنامه ریزی کنید.

۱۲-    ریشه خشم همسرتان را کشف کنید: اگر یکی از والدین همسرتان هم پرخاشگر بوده اند و یا پدر بزرگ یا مادر بزرگ هم چنین بوده, احتمال ارثی بودن هست. حد اقل می توان گفت علت پرخاشگری او, مشاهده رفتارهای پرخاشگرانه پدرش یا پدر بزرگش در منزل بوده است

۱۳-   تغذیه: مصرف کافئین زیاد باعث بروز پرخاشگری می شود. بررسی ها نشان می دهد، قهوه به دلیل کافئین ، دارای مواد محرک اعصاب و به نوعی نوشیدنی انرژی زا محسوب می شود. ادویه جات ، سس های تند و فست فودها میتوانند عامل پرخاشگری باشند. شاید بدانید که مصرف زیاد چربی ترانس عامل تشدید پرخاشگری است

روانشناسان می‌گویند مصرف چربی‌های ترانس موجود در رژیم غذایی موجب تشدید تحریک پذیری و پرخاشگری در زنان و مردان و در تمام گروه‌های سنی می‌شود. این یافته حاصل بررسی‌های متخصصان دپارتمان پزشکی دانشگاه کالیفرنیا روی نزدیک به ۱۰۰۰ زن و مرد است. چربی‌های ترانس، روغن‌های اشباع نشده جامد شده و در دمای معمولی هستند که در غذاهای آماده و فست فودها و مارگارین به میزان زیاد یافت می‌شوند.

این متخصصان تاکید می کنند که مصرف زیاد مواد غذایی حاوی این چربی‌ها موجب افزایش رفتارهای تهاجمی، پرخاشگری، تحریک پذیری و کم طاقتی در بین مردم شده است.

چای اسطوخودوس را می توان جانشین چای عصر و یا شب (قبل از خواب) کرد که برای رفع خستگی بسیار مفید و مؤثر است.

همچنین گل بهار نارنج؛ خواب آور، آرامبخش و تقویت کننده قلب و اعصاب است

خوردن سیب, عسل, شیر, ماست, دوغ, بستنی میتواند در کاهش استرس و کنترل پرخاشگری نقش داشته باشد پس این نوع غذاها و میوه ها را نیز وارد سبد غذایی همسرتان کنید. موفق باشید.

 

محسن محمدی نیا (معین)

مسئول مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی معین

۰۱۷۶۴۸۷۴۰۲- ۰۱۷۶۴۸۷۴۰۱

1 comment

  1. دلربا شریفی نیا

    سلام و عرض ادب خدمت شما
    از مطالب جالبتون ممنونم …..
    دادار نگهدارتان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید از این تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>