«

»

فوریه 13

قهر کردن و رابطه جنسی قبل از ازدواج

قهر کردن و رابطه جنسی قبل از ازدواج:

قهر6

سلام آقای دکتر محمدی نیا, من شیرین.م هستم از مالزی. عذر میخوام من یه سوال داشتم با کسی که با هر بحثی خداحافظی می کنه و قهر میکنه و تهدید میکنه که میرم و می خواد رابطه رو تموم کنه, موندن کار درستیه اصلا ؟ خواهش می کنم جواب بدید. دو ساله اومدم مالزی اینجا هیچکس رو ندارم. ما با هم زندگی میکنیم اما هنوز ازدواج نکردیم. به نظر شما آیا این نوع زندگی مشترک که ما شروع کردیم سرانجامی داره؟ در حالیکه این آقا هم سر هر چیزی بهش بر میخوره و میخواد بره. مطالب شما رو در مجله کیوسک خواندم گفتم شاید جواب بدید.

 واقعیت اینه که من این آدمو دوست دارم اما هر چیز کوچیکی باعث می شه که به من بگه برو نمی خوامت. …. دیگه فکر می کنم واقعا دوستم نداره. لازم به ذکره که ما دوساله رابطمون همینطوریه. هر بار هم که قهر کرده و رفته من پا پیش گذاشتم و منت کشی کردم.اما یکی دو ماه بعد دوباره روز از نو روزی از نو. دیگه واقعا از این بچه بازیها خسته شدم.

 این دوست عزیز ما ۳۱ سالشه فوق لیسانسه و منم ۲۹ سالمه. از دانشگاه آزاد لیسانس دارم و مالزی دارم فوق لیسانس میخونم. به نظر شما من باید به این رابطه ادامه بدم؟ شیرین .م. کوالالامپور.

سلام دختر خوبم

میخوام کمی با شما رو راست و صادقانه صحبت کنم. نوع زندگی ای که شما دارید در اصطلاح علمی میگن “کوهابیتیشن”

Cohabitation,  یعنی زندگی مشترک بدون ازدواج. این نوع ازدواج در بین امریکاییها و اروپاییها رواج پیدا کرده و الان بین ایرانیها مخصوصا ایرانی های خارج از کشور به دلیل تنهایی و نیاز به یکدیگر زیاد شده است. طبق پژوهش U.S. Census Bureau, 2008, 5 میلیون و دویست هزار نفر در آمریکا دارای زندگی مشترک بدون ازدواج یا Cohabitation هستند. لذا تحقیقات زیادی در مورد Cohabitation در غرب انجام شده است و نتایج مطالعات نشان میدهد که Cohabitation دارای ریسک بالایی است. کوهابیتیشن به عنوان یک پیش بینی کننده طلاق کشف شده است. یعنی احتمال طلاق در این نوع ازدواجها بالاتر است. اما میتوان با مطالعه, مشاوره با یک روانشناس کارکشته و با تجربه در زمینه ازدواج, از بسیاری از مشکلات جلوگیری کرد و ریسک آن را کاهش داد. طبق تحقیقات انجام شده, زوجهای کوهابیتیشن Cohabitation تعهد کمتری نسبت به یکدیگر دارند. همچنین دارای چسبندگی و پیوستگی  کمتری نسبت به یکدیگر می باشند  (Stanley, Rhoades, & Markman, 2006). و در نتیجه به هر بهانه ای ممکن است از هم جدا شوند.

برهنگی 24

بنابر این شیرین عزیز اولین توصیه روانشناسان به شما اینست که در اولین فرصت و سریعتر از آنچه که باید عمل کنید, لطفا عمل کنید و تکلیف خودتان را با زوج خود مشخص نمایید. این نوع زندگی سرانجام جالبی ندارد و حتی اگر منجر به ازدواج شود طبق تحقیقات مشکلات زیادی خواهید داشت. البته این به این معنی نیست که نباید با این فرد ازدواج کنید. اما نسبت به ازدواجهای بدون Cohabitation  مشکلات بیشتری خواهید داشت و همانطور که قبلا اشاره کردم حتما باید از یک روانشناس برای حل تضادهای خود کمک بگیرید.

من بارها و بارها از طریق همین مجله, فیسبوک و سایت مرکز مشاوره به دخترهای ایرانی گفته ام نباید بیش از ۶ ماه و نهایت یک سال در یک رابطه بمانند. اولین دلیل آن اینست که دخترها بعد از یک سال دچار اضطراب می شوند و نمی دانند که سرانجام این رابطه چه خواهد شد. این اضطراب یک اضطراب ناخودآگاه است حتی ممکن است خود دختر هم نداند که چرا در این رابطه دچار اضطراب شده است.

عزیز من

اما در مورد قهر کردن و تهدیدهایی که دوست شما می کند باید بگویم قانون کلی اینست که اصلا نباید دنبال کسی که قهر کرده است بروید. منت کشیدن و ناز خریدن کاملا اشتباه است, چون شما مغز او را برنامه ریزی می کنید و بطور ضمنی به او می گویید:

 اگر قهر کنی من میام و نازت رو میکشم پس قهر کن. پیامی که او ناخودآگاه ولی نه آگاهانه در مغزش میدهد اینست:

قهر کن اون میاد سراغت و ارزشت بیشتر میشه.

در واقع ما با رفتارهایمان مغز آدمها را برنامه ریزی می کنیم.

کلا یکی از قوانین قدرتمند در نظریه رفتارگرایی اینست که:

هر رفتاری که با پیامد و نتایج مثبت مواجه شود تکرار می شود

و هر رفتاری که با پیامد منفی و نتایج ناخوشایند مواجه شود به احتمال زیاد خاموش می شود.

وقتی او قهر میکند و شما میروید و به قول خودتان منت کشی میکنید, در واقع او را با نتایج خوشایند و مثبتی مواجه میکنید. او قهر می کند و شما با توجه ومحبت به او پاداش میدهید. به او میگویید اگر قهر کنی پاداشهایی در انتظار توست. پس بهتر است او را به حال خودش رها کنید تا خودش برگردد. البته چون شما دو سال اینکار را(منت کشیدن) انجام داده اید. ممکن است اولین بار که بخواهید نسبت به قهر کردن او بی تفاوت باشید زمان زیادی طول بکشد تا او خودش برگردد حتی ممکن است چند ماه با شما قهر کند. و شما باید آمادگی این فاصله را داشته باشید. اما نگران نباشید او بر میگردد و این بار احتمال قهر کردنش کاهش میابد و ممکن است این عمل به این زودی تکرار نشود.

توصیه من اینست که بهتر است او را متوجه این واقعیت علمی کنید که “قهر کردن یک رفتار ناپخته اجتماعی” است. می توانید از اینترنت در این مورد مقالاتی را پرینت بگیرید و بگذارید روی میز, کنار کامپیوتر و یا محلی که فکر میکینید او ممکن است بردارد و بخواند. و یا توسط یک دوست آشنا که او را قبول دارد این مطلب به او گفته شود.

وقتی دو نفر با هم مشکل پیدا می کنند بهتر است بجای قهر کردن, متلک گفتن و نیش زدن و زخم زبان, با هم صحبت کنند. روانشناسان می گویند:

اگر ساعت ۸ از دوست خود رنجیدید ساعت ۸ و یک دقیقه با او مطرح کنید.  این نگفتن و پنهان کردن, روابط را خراب می کند.

بزرگی میگوید:

از دوست خود رنجیدم, رنجش خود را پنهان کردم, دوستی ما به دشمنی تبدیل شد.

از دشمن خود رنجیدم و رنجش خود را آشکار کردم, دشمنی ما به دوستی تبدیل شد.

قهر 7

وقتی او قهر کرد بدون اینکه بخواهید منت او را بکشید, به بگویید: من و تو دو تا آدم عاقل هستیم و میتوانیم بجای قهر کردن با هم صحبت کنیم. کی وقت داری با هم صحبت کنیم؟ اگر شما را رد کرد و نپذیرفت بگویید: خوب اشکالی نداره میدونم الان خیلی ناراحتی اما من فردا یا هر زمانی که تو بگی میام تا در مورد مشکل پیش اومده با هم صحبت کنیم. تلاش کنید تا قراری را برای گفتگو با او تعیین کنید و دیگر هیچ صحبتی با او نکنید. اگر فردا خواستید با او صحبت کنید باز هم راه نداد این بار بگویید: من منتظرم هر وقت خودت آماده بودی به من بگو اما ما باید با هم صحبت کنیم و مسئله را حل کنیم. هم تو آدم بزرگ و عاقلی هستی هم من. ما میتونیم با گفتگو مشکلاتمون را حل کنیم. قهر کردن قشنگ نیست و مشکلی رو حل نمیکنه با قهر کردن و قیافه گرفتن من متوجه انتظارات و توقعات تو نمیشوم. اگر برات سخت بود بگی چرا از من ناراحتی و چه انتظاراتی از من داری, لطفا برام بنویس. من منتظرم. و دیگه کاری به او نداشته باشید.

زوجین باید یاد بگیرند تا تضادهای خود را با یکدیگر حل کنند. در این مورد در مطالب بعدی روشهایی را خواهیم گفت. اگر دوست داشتید. پاسخ نامه هایی را که در مورد حل تضاد در مجله کیوسک مطرح خواهد شد مطالعه کنید. موفق باشید.

مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی معین

محسن محمدی نیا

 

5 comments

Skip to comment form

 1. hana

  Ba arze slm va khaste nabashid,man b atzegi ba aghayi ashna shodam k he’s mikonam raftarash azaram nemide akhe man ta b hal nemitunestam hichkio btahamol konam,ba inke raziam azash vali delm nemikham bahash dust basham,bayad chika konam k b ezdevaj fek kone??bi zahmat mano rahnamayi konid,mamnun

 2. فاطمه

  با عرض سلام خدمت جنابعالی
  من فاطمه هستم ۲۲ساله از مشهد حدودا ۷ ماه پیش با پسری آشنا شدم، اون خودشو به من نزدیک کرد ومنو علاقمند کرد اما همیشه غیرمستقیم حرف ازدواج میزد. مدتیه که فهمیدم قبل من به دختر دیگه ای علاقه زیادی داشته و حتی خواستگاری هم رفته اما اون دختر با کس دیگه ای ازدواج کرده . برای مدتی بمن گفت که بمن علاقه خاصی نداره و فقط بچشم دوست منو می دیده اما دوباره داره شروع میکنه و ابراز علاقه میکنه و من میدونم که اون هنوز هم اون دخترو دوست داره( به یکی از دوستاش گفته بود) و جالب اینکه از من درخواست رابطه جنسی کرده درحالیکه من اصلا همچین دختری نیستم ولی چون میدونه بهش علاقه دارم بخودش اجازه داد چنین پیشنهاد بیشرمانه ای بده. شاید میخواد احساس حقارتشو جبران کنه نمیدونم…… من نیاز به راهنمایی دارم خواهش میکنم کمکم کنید . ممنونم

 3. mahsa

  سلام من خوذم عشقمو بوسیدمو رابطه ی عشق بازی داریم اما نه سکس. .. . اون هیچ توقعی نداشتو من خودم بوسیدمش. فکرش ازدواجه اما تا ۱سال و نیم دیگه دانشگاه داریم… یعنی ولم میکنه؟؟؟؟ اون که میدونه اولین نفر تو زندگیمه… اگه بخواد با بوسه و بدنم سرد شه بهتره که سرد شه و بره.. من میخوام خودمو بخواد نه تنمو …:(:(:(

 4. سمیرا

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت جناب اقای دکتر محمدی نیا من سمیرا هستم از تبریز ۲۲ سالمه ۹ ماهه که با یه نفر اشنا شدم ۲۵ سالشه نمیدونم واقعا دوسش دارم یا این فقط یه عادته من خیلی احساساتی هسم در حالی که اون اصلا اینجوری نیست و یه روحیه مردونگیه سرسختی داره ادعای دوست داشتنمو میکنه ولی با این رفتاراش منو دو دل میکنه خیلی دعوامون میشه تو هر دعوایی هم اخرش میگه ما نمیتونیم با هم باشیم و باید جدا شیم ولی یه ساعت نشده برمیگرده ولی من از این اخلاقش متنفرم خیلی نگران ایندمونم اون احساساته منو نمیفهمه من دوست دارم همیشه حرفای عاشقانه باهام بزنه ولی اون هیچ وق این کارو نمیکنه خواهش میکنم کمکم کنین ممنون.

  1. admin

   سلام سمیرای عزیز. آیا او به شما اظهار احساسات میکنه؟ خواسته های شما دقیقا از او چیست؟ بی زحمت برای من بنویسید دقیقا از او چه میخواهید؟ در ۲۰ ماده آنها را فهرست کنید. (۲۰ خواسته مهم). تمام صفاتی که شما دوست دارید و ایشون نداره. تمام صفاتی که ایشون داره و شما دوست ندارید همه را بنویسید برایم بفرستید.
   به نظر من بهتره هر دو شما, دو تست شخصیت بنامهای: ۱۶ عاملی کتل و تست شخصیت نئو رو اجرا کنید. بعد خدتتون بگم چه کنید. موفق باشید.
   ارادتمند شما
   محمدی نیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید از این تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>