«

»

نوامبر 23

توانایی نفوذ بر دیگران

 هشتادوپنج درصد موفقیت شما در تجارت و کسب و کار و زندگی شخصی، بستگی به ارتباط مؤثر شما با دیگران دارد. « هوش اجتماعی» و یا توانایی تبادل و تعامل، صحبت کردن، مذاکره نمودن، متقاعد کردن دیگران، مهم ترین هوشی است که می توانید داشته باشید، این هوشی است که می توانید آن را پرورش دهید. ارزشمند ترین کالای جهان، طلا و الماس نیست، داشتن جذبه و توانایی نفوذ بر دیگران است. با آموختن واقعیات ساده درباره ی جذبه و گیرایی و استفاده از روش های مربوط به آن، می توانید تا حدود زیادی بر اثر بخشی تبادل ها و تعامل های خود با دیگران بیفزایید. تردیدی در این نیست
 که بعضی ها طبیعتاً جذاب و جاذب تر هستند که این البته یک امتیاز است، اما جذبه و نیروی تأثیر گذاری چیزی نیست که آن را در ژن ها جست و جو کنیم. جذابیت حاصل مهارت های ویژه ای است که اغلب ما درباره ی آن یا اطلاعی نداریم و یا در نهایت کم می دانیم. این بدان معناست که جذابیت را می توان آموخت.

 پنج روش برای جذبه و گیرایی داشتن:
 ۱) پذیرش: بزرگترین هدیه ای است که می توانید به کسی بدهید، در واقع دیگران را باتمام وجودشان و به شکلی که هستند می پذیرید و محدودیتی قائل نمی شوید.
 ۲) قدر شناسی و سپاسگزاری: هر گاه از دیگران به خاطر کاری که کرده اند، قدرشناسی می کنید، بر عزت نفس آنها می افزایید و به آن ها احساس ارزشمند بودن می دهید.
 ۳) تأیید و تصدیق: می گویند:« بچه ها به خاطرش گریه می کنند و مردان در طلب آن می میرند». در تمام مدَت زندگی، همه ی انسان ها در ذهن نیمه هشیار خود به شدت نیازمند آنند که اعمال و رفتار و دستاوردهایشان مورد تأیید و تصدیق واقع شود.
 ۴) تحسین کردن: وقتی دیگران را با تمام وجود تعریف و تحسین می کنید، خود به خود احساس بهتری درباره ی خودشان پیدا می کنند. خودشان را بیشتر دوست می دارند، شما را هم بیشتر دوست می دارند.
 ۵) توجه کردن: این قدرتمند ترین اقدامات و رفتارها برای ایجاد عزت نفس و کلید رسیدن به جذبه و گیرایی فوری است.
 نفوذ کلام بر زنان
 مهم ترین و بدیهی ترین نیازهای احساسی اغلب زنان، محبت، و توجه و احترام است. آنها با توجه به رفتار و توجه دیگران ، روی آنها قضاوت می کنند. راه نفوذ کلام بر زنان، توجه ۱۰۰درصد به سخنان آنها، بدون قطع کردن رشته ی سخن است. از این رو اگر می خواهید توجه همسرتان را به خود بیشتر جلب کنید، به حرف های او خوب گوش دهید. این بار که در حضور همسرتان هستید، از اینکه درباره ی خودتان حرف بزنید خودداری ورزید. به جای آن از او سؤال کنید، درباره ی اینکه روزش را چگونه گذرانده است بپرسید. درباره ی زندگی و نگرانی هایش سؤال کنید و بعد در سکوت و با تمام وجود به جواب هایش گوش بدهید.

 نفوذ کلام بر مردان
 مردها به شدت به اینکه از گیرایی برخوردار باشند و نفوذ کلام داشته باشند، لذت می برند. زن می تواند با رفتار درست این گیرایی را به شوهرش بدهد. روان شناسان معتقدند مردان با مشکل عدم امنیت خاطر درباره ی پست و مقام خود روبرو هستند. بسیاری از آنها از این می ترسند که ناگهان همه ی دستاوردهایشان را از دست بدهند. راه نفوذ بر مردان ساده است. وقتی از مردها به خاطر موفقیت ها و دستاوردهایشان تعریف کنید، آنها تحت تأثیر قرار می دهد. وقتی زنی به شوهرش لبخند می زند، او را شاد می کند و بر عزت نفسش می افزاید- به شوهرش احساس امنیت خاطر بیشتری می دهد. هر ابرازی از تشکر و سپاسگزاری و تأیید و تصدیق دستاوردهای مرد، سبب می شود که احترام او به شما دوچندان شود.

 نکته قابل توجه
 با توجه به اِسکَنهای اِم آر آی، وقتی زنان با کسی حرف می زنند، هفت مرکز مغزشان درگیر می شود، اما مردها به هنگام صحبت و گوش دادن، تنها دو مرکز مغزشان درگیر می گردد. مردها معمولاً با تمام وجود به حرف های زنان گوش نمی دهند، به خصوص اگر تلویزیون هم روشن باشد، علتش این است که مردها در هر لحظه ی زمانی، تنها یک نهاد حسی را پردازش می کنند. برای مثال، نمی توانند به طور هم زمان هم تلویزیون تماشا کنند و هم به حرف های کسی گوش بدهند، اما این کار به راحتی از عهده ی خانم ها بر می آید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید از این تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>