«

»

سپتامبر 23

غربالگری سلامت برای مردان – قسمت اول

غربالگری سلامت برای مردان – قسمت اول

شنبه, ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۶:۳۸ نوشته شده توسط پونه مشک آبادی

8c8d8ebd22ce7372706bc4cac244fffc_XL

برای زیبا بودن و احساس خوب داشتن باید درست بخورید، منظم ورزش کنید، خوب بخوابید و بطور منظم به پزشک مراجعه کنید. درست است؛ معاینات منظم توسط پزشک، حتی زمانی که بیمار نیستید، سلامتی شما را در دراز مدت تضمین می کند. معاینات پیشگیرانه و آزمایش های غربالگری به پزشک کمک می کند تا وضعیت جسمی مشکوک را زودتر تشخیص دهد،زیرا برخی از بیماری ها ، در صورت تشخیص زودهنگام ، به آسانی قابل درمانند. بنابراین با شناخت آزمایش های مهم غربالگری و زمان انجام آن ها، در حفظ سلامتی خود نقش موثری ایفا کنید. در اینجا به آزمایش های غربالگری ضروری برای مردان اشاره می کنیم.

در دوران نوجوانی:

بیشتر پسران نوجوان به سلامتی خود در طولانی مدت نمی اندیشند. اما همزمان با رشد عقلی و جسمی- زمانی که از لحاظ جنسی فعال می شوند- انجام مراقبت های بهداشتی در دوران نوجوانی، شما را برای سالهای پیش رو آماده می کند.

غربالگری افسردگی

چراضروری است: افسردگی بیماری جدی و بالقوه کشنده است: حدود ۱۵ درصد از افراد افسرده خود کشی می کنند.افسردگی خود به خود رفع نمی شود اما با درمان ( مانند درمان های بدون تجویز دارو، مانند ورزش و گفتگو درمانی) به طور موثری می توان آن را کنترل کرد.

آزمایش چگونه انجام می شود: در معاینات منظم ، پزشک به احتمال زیاد می پرسد که چه احساسی دارید. سوالاتی نظیر:

«طی دو هفته گذشته، ناراحت، افسرده یا ناامید شده اید؟» یا «طی دو هفته گذشته ذوق و شوق کمی برای انجام امور داشته اید؟» در غربالگری اولیه افسردگی موثرند.

اگر افسردگی تشخیص داده شد باید برنامه ی درمان پیشنهاد شده رادنبال کنید که جلسات گفتگو درمانی،استفاده از دارو در صورت نیاز و مراجعه به پزشک در جلسات بعدی را شامل می شود.

زمان شروع غربالگری: گروه ضربت ارائه دهنده خدمات پیشگیری ایالات متحده ، شروع غربالگری افسردگی را از سن ۱۲ سالگی توصیه می کند. اگر شما یا فرزندتان علائم افسردگی دارید، این راهنمایی ها بکار نمی آیند- بی درنگ کمک بگیرید.

واکسن اِچ پی وی

چرا ضروری است: اِچ پی وی یا ویروس پاپیلومای انسانی در ایالات متحده، شایع ترین عفونتی است که از راه مقاربت جنسی منتقل می شود. با این که افراد زیادی این ویروس را مخصوص زنان می دانند- اِچ پی وی علت اصلی سرطان دهانه رحم است- اِچ پی وی علت سرطان های حلق و مقعد در مردان هم می باشد. هرکسی که با این ویروس در تماس باشد سرطان نمی گیرد. در بیشتر موارد اِچ پی وی هیچ علامتی ندارد و هیچ عارضه جسمانی در طولانی مدت ایجاد نمی کند وبدن به طور طبیعی طی ۲ سال ویروس را از بین می رود. بااین حال، متخصصان هنوز توصیه می کنند که جوانان بالغ در برابر این ویروس واکسینه شوند.

آزمایش چگونه انجام می شود: ثابت شده است که واکسن گارداسیل انسان را در برابر اکثر سرطان های ناشی از اِچ پی وی مصون می کند. گارداسیل همچنین در برابر دو نوع اِچ پی وی عامل زگیل در ناحیه تناسلی، مصونیت ایجاد می کند. این واکسن در سه دوز (تزریقی) طی ۶ ماه باید انجام شود.

زمان شروع واکسن: واکسن زمانی موثر است که فرد هنوز از لحاظ جنسی فعال نشده باشد. و متخصصان توصیه می کنند که نوجوانان در ۱۳ یا ۱۴ سالگی واکسینه شوند- با این حال، واکسیناسیون تمام افراد زیر ۲۶ سال که از لحاظ جنسی فعالند هم سودمند است.

غربالگری اِس تی دی (عفونت های مقاربتی )

چراضروری است: درایالات متحده هر ساله تقریباً نیمی از ۱۹ میلیون نفربین ۱۵ تا ۲۴ سال، به اِس تی دی مبتلا می شوند. تنها روش تشخیص اِس تی دی انجام آزمایش است. بسیاری از اِس تی دی ها بدون علامت اند. اگر اِس تی دی علامتی داشت، هفته ها یا ماه ها طول می کشد تا ظاهر شوند، یا ممکن است با ناراحتی های جسمی دیگر اشتباه گرفته شوند. گاهی علائم اِس تی دی خود به خود از بین می روند- اما ویروس یا باکتری عامل عفونت، هنوز می تواند زنده باشد.

آزمایش چگونه انجام می شود: برای آزمایش کلامیدا و گونوریا از ادرار یا آلت تناسلی نمونه برداری می شود. درآزمایش خون وجود اِچ آی وی ، تبخال تناسلی یا سیفیلیس بررسی می شود؛ و پزشک بدنبال نشانه هایی از عفونت می گردد. آزمایش هپاتیت ویروسی ضرورتی ندارد ، مگر اینکه شما در معرض ابتلا به آن قراردارید.

زمان شروع واکسن: در صورتی که بیش از یک همسر دارید یا اینکه همسرتان ازدواج های دیگری داشته است، از پزشک آزمایش اِس تی دی درخواست کنید. انجام هر چند وقت یک بار آزمایش به عوامل خطرساز جسمی بستگی دارد.اما انجام آزمایش سالانه معمولا برای بیشتر افراد کافی است. پزشک می تواند انواع آزمایش های غربالگری و زمان بندی مناسب آن ها را برای شما تعیین کند.

فشار خون

چرا ضروری است: اگر فشار خون شما بالاست احتملا تا معاینه نشوید متوجه نخواهید شد. فشار خون بالا را نباید نادیده گرفت زیرا می تواند مشکلات جدی در سلامتی شما بوجود بیآورد؛ مانند حملات قلبی ، سکته و از کار افتادگی کلیه. فشار خون معمولاً با گذشت سالهای متمادی بالاتر می رود. بدین معنی که بطور حتم با تشخیص زودهنگام آن و همکاری با پزشک می توان از بالا رفتن آن جلوگیری کرد.

چگو نه آزمایش انجام می شود: دو نوع فشار خون وجود دارد: فشار اول سیستولیک همان فشار در رگ های خونی شما هنگام تپش قلب است و دوم ( دیاستولیک) فشاردر رگ های خونی شما هنگام استراحت قلب میان دو تپش است. فشار خون طبیعی روی ۱۲۰٫۷۰ و کمتر قرار دارد. سیستولیک بین ۱۲۰ و ۱۳۹ با دیوستولیک بین ۸۰ و ۸۹ نشان می دهد که شما در خطر افزایش فشار خون قرار دارید و فشار ۱۴۰٫۹۰ و بالاتر نشان دهنده فشار خون بالا است.

زمان شروع غربالگری: شما فشار خون تان را از هجده سالگی کنترل کنید؛ معمولا در معاینات جسمانی فشار گرفته می شود وپزشک به شما خواهد گفت که در فاصله هر معاینه ی پزشکی نیازی به گرفتن فشار خون است یا نه!

غربالگری مردان در ۲۰ سالگی

در بیست سالگی دوران مدرسه تمام می شود و بدنبال شغل و علایق شخصی خود می روید و معمولاً سلامتی تان را نادیده می گیرید .اما اکنون زمان شروع غربالگری برخی بیماری ها است.

قند خون/دیابت

چرا ضروری است: قبلاً تصور می شد که تنها بالغین به دیابت مبتلا می شوند اما اکنون در بین کودکان و نوجوانان هم شایع است. همچون فشار خون و کلسترول بالا متوجه می شوید که قند خون بالا رفته است. حدود ۷ میلیون امریکایی به دیابت مبتلا هستند. در صورتی که دیابت تشخیص داده نشود به مشکلات قلبی ، مغزی، چشم، پا، کلیه ها و اعصاب منجر می گردد.

چگونه آزمایش انجام می شود: پزشک احتمالاً سطح قند خون شما را با آزمایش گلوکوز پلاسما ( اِف پی جی) هنگام ناشتا بررسی می کند. آزمایش اِف پی جی همان آزمایش خون است که میزان گلوکوز خون شما را(قند خون) پس از ۸ ساعت خودداری از خوردن و آشامیدن اندازه می گیرد.

زمان شروع غربالگری: در دستورات دولت آمده است: شروع غربال گری دیابت زمانی است که فشار خون شما بیش از ۱۳۵٫۸۰ باشد یا داروی فشار مصرف می کنید. اکنون بسیاری از پزشکان بعنوان بخشی از معاینات پزشکی معمول، دیابت را هم آزمایش می کنند.

کلسترول

چرا ضروری است: بدن شما به کمی کلسترول نیاز دارد تا سلول های سالم بسازد. اما کلسترول زیاد می تواند جریان خون را در سرخ رگ ها مسدود کند و خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش دهد.

آزمایش چگون انجام می شود: پزشکان از آزمایش خونی به نام لیپوپانل استفاده می کنند تا مجموع کلسترول شما- کلسترول اِل دی اِل ( یا بَد) و کلسترول اِچ دی اِل ( یا خوب) ومیزان تری گیلیسیرید ( نوعی چربی موجود در جریان خون) را اندازه بگیرند.

زمان شروع غربالگری: اگر سیگار می کشید، چاق هستید، دیابت دارید، فشار خونتان بالا است یا فردی ازخانواده شما بیماری قلبی یا انسداد سرخرگ دارد، باید از سن ۲۰ سالگی معاینات منظم میزان کلسترول را شروع کنید. آزمایش کلسترول اصولاً در معاینات پزشکی معمول وجود دارد.

سرطان پوست

چرا ضروری است: سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان در ایالات متحده است و در مردان بیش از زنان شیوع دارد. سالانه بیش از ۸۰۰۰ مرد بعلت ملانوم می میرند. مردان بالای ۵۰ سال بیش از دو برابر زنان در این سن در معرض ابتلا به سرطان پوست و مرگ ناشی از آن، قراردارند.

آزمایش چگونه انجام می شود: در طول غربالگری، پزشک پوست شما را برای یافتن هرگونه خال مشکوک معاینه می کند و به پوست سر، پشت، بین دو انگشت بزرگ پا و حتی روی گوش هایتان را–جاهایی که شما خودتان احتمالاً کنترل نمیکنید- نگاهی می اندازد.

زمان شروع غربالگری: جامعه سرطان امریکا توصیه می کند هر مردی باید اولین غربالگری سرطان پوست را در ۲۰ سالگی انجام دهد؛ و هر سه سال تا ۴۰ سالگی این آزمایش انجام شود و پس از آن هر سال برای آزمایش باید مراجعه کند. اگر قبلاً سرطان پوست داشتید یا خطر ابتلا به آن زیاد باشد ( مانند مردانی که پوست لطیفی دارند و درخانواده شان سابقه ی این بیماری وجود دارد). پزشک ممکن است توصیه کند که بیش از معمول معاینه شوید. بنابه گفته ی موسسه سرطان، بطور کلی مردان باید هر ماه خودشان پوست بدنشان را بررسی کنند.

غربالگری مردان در ۳۰ سالگی

شما شاید عالی بنظر برسید و احساس خوبی داشته باشید اما ۳۰ سالگی وقت آن نیست که ازسلامتی خود آسوده خاطر باشید. در اواسط ۳۰ سالگی ، شما بیشترین احتمال حمله قلبی را نسبت به زنان هم سن خود دارید. بنابراین بر سلامتی قلب خود تمرکز کنید. در این دوره معاینات منظم پزشکی را برنامه ریزی کنید تا فشا رخون و کلسترول شما از نزدیک بررسی شود؛ رژیم سالم قلبی داشته باشد؛ مطمئن شوید که بطور منظم ورزش می کنید و خوب می خوابید. اکنون زمان خوبی است که سابقه پزشکی خانوادگی خود را با پزشک مرور کنید.

پزشک، بر اساس عوامل خطر ساز جسمی، می تواند غربالگری درشرایط خاص را، زودتر و در فواصل کمتر پیشنهاد دهد. دامنه وسیعی از کمک های پزشکی مانند ردیاب ها و دستگاه هایی که به شما کمک می کند تا بیماری ها و تاثیر آن ها برجنبه های مختلف سلامتی تان را زیر نظر بگیرید. درادامه فهرست تعداد اندکی از آنها آمده است که می تواند سودمند باشد.

– فشار سنج

– دستگاه سنجش کلسترول

– دستگاه سنجش خواب اسلیپ آن ایت

– سنجش تغذیه و کاهش وزن مای دایت دایری

– دستگاه سنجش دیابت

– دستگاه سنجش مصرف آب

گروه ترجمه مجله پزشکی مادر، پونه مشک آبادی
منبع: webmd.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید از این تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>